Bir şeyi aradan çıkaralım: Android 13 kesinlikle ortalama bir Android güncellemeniz değil.

Bunun bir yolu yok: Google’ın en yeni Android sürümü, yüzeyde oldukça sıkıcı görünüyor. Birkaç kayan yazı özelliği ve ilerlemeden daha fazla cila görünümü ile geçen yılın çok daha sonuçsal hissi veren Android 12 sürümüne neredeyse ince bir iyileştirme gibi görünüyor.

Gerçek çok daha karmaşık. Android 13 aslında dır-dir önemli – anıtsal olarak öyle. Aslında, sonuçta Android’in en önemli sürümlerinden biri olduğunu kanıtlayabilir. Ancak en önemli değişiklikleri tablete ve katlanabilir cepheye yöneliktir ve çoğumuz varlıklarının tam etkisini henüz tam olarak hissetmeyeceğiz.

Yazılımın geleneksel telefon cephesindeki etkisi nispeten sınırlı olsa da, Android 13 kesinlikle bazı dikkate değer yeni şeyler sunuyor. Ve yazılım telefonunuzda aylardır yüklüyse veya çok daha yakın bir zamanda almışsanız, işinize yarayacak bir şeyler mutlaka vardır. sahip değil henüz keşfedildi.

Burada, uygun bir şekilde, bulunmayı bekleyen bu tür 13 hazine var.

Bu özelliklerin, özellikle Google yapımı Pixel telefonlar ve Samsung yapımı Galaxy cihazları için geçerli oldukları şekilde sunulduğunu unutmayın. Farklı cihaz üreticileri, Android’i farklı şekillerde değiştirir; bu nedenle, başka bir şirket tarafından üretilmiş bir telefon kullanıyorsanız, bazı öğelerin kullanılabilirliği ve tam sunumu değişebilir.

Daha akıllı kısayollar

1. Metin kopyalama baş ağrılarınızı Android 13’ün şık yeni pano düzenleme özelliği ile uzaklaştırın. Samsung, ne yazık ki bunu mevcut Android 13 sürümüne dahil etmemeyi seçti, ancak başka bir üretici tarafından yapılmış bir cihazınız varsa, telefonunuzun herhangi bir yerinden metin kopyaladığınızda görünen yeni açılır pencereye bakın. .

01 android 13 ipucu panosu açılır penceresi JR Raphael/IDG

Android 13, kopyaladığınız herhangi bir metni ekranınızın sol alt köşesindeki küçük bir açılır pencerede gösterir.

Ve sonra:

  • Metni sistem panonuzda göründüğü şekliyle düzenlemek için kopyalanan metninizi gösteren balona dokunun; örneğin orada olanı kısaltmak veya yerinde olmayan karakterleri ortadan kaldırmak istiyorsanız.
  • Kopyaladığınız her şeyi telefonunuzdaki başka bir uygulama veya hizmetle hemen paylaşmak için metnin doğrudan yanındaki paylaş simgesine dokunun – bir e-postaya veya Slack mesajına göndermek veya belki de en sevdiğiniz Android not alma uygulamasına kaydetmek için.
  • Android’in Nearby Share sistemini açmak ve metni kablosuz olarak bölgenizdeki başka bir etkin ve uyumlu cihaza göndermek için bilgisayar ve telefon gibi görünen simgeye dokunun.
02 android 13 ipucu panoya yakın paylaş JR Raphael/IDG

Tek bir dokunuşla, kopyaladığınız herhangi bir metni bölgenizdeki başka bir uyumlu cihaza paylaşabilirsiniz.

Bonus ipucu: Daha da etkili bir telefon-bilgisayar panosu bağlantısı için şuraya göz atın: Bu kurnaz küçük Android pano geliştirmesi.

2. Android 13, cihazınızda herhangi bir yerden bir QR kodu taramak için kullanışlı yeni bir kısayolu resmen sunuyor. Hızlı Ayarlarınızı açmak için ekranınızın üstünden iki kez aşağı kaydırın ve o alandaki kaydırılabilir kutucuk dizisinde seçeneği görmüyorsanız, düzenleme komutunu (Piksel veya karışıma eklemek için bir Samsung cihazındaki üç noktalı menü simgesi içindeki metin tabanlı bir seçenek).

3. Hızlı Ayarlardan bahsetmişken, Pixel telefonda Android 13, kayda değer başka bir kullanışlı kısayol ekler: telefonunuzun tek elle modunu açmak veya kapatmak için tek dokunmalı kutucuk. Bir kez daha, hemen görmüyorsanız, o alandaki düzenleme komutunu kullanarak onu bulun ve etkin Hızlı Ayarlar komutları listesine sürükleyin.

4. Bir Samsung sahibiyseniz, o olasılık parmaklarınızın ucunda – ama bir çiftiniz var daha fazla Android-13 ile eklenen ilginç kısayol sürprizi: Telefonunuzda uçmak için zaman kazandıran yepyeni bir dizi hareket.

  • İlk olarak, Android’in bölünmüş ekran moduna atlamak ve iki uygulamayı birlikte görmek için iki parmağınızı ekranınızın altından (veya telefonunuzu yatay konumda tutuyorsanız ekranın yanından) yukarı kaydırabilirsiniz. aynı anda ekranınızda
03 android 13 ipuçları bölünmüş ekran animasyonu JR Raphael/IDG

İki parmağınızı yukarı kaydırın ve bum: Bölünmüş ekran kurulumuna geçebilirsiniz.

  • İkincisi, herhangi bir uygulamayı kayan bir pencere açılır formuna dönüştürmek için parmağınızı ekranınızın üst köşesinden çapraz olarak aşağı kaydırabilirsiniz.
04 android 13 ipucu kayan pencere animasyonu JR Raphael/IDG

Tek bir diyagonal aşağı kaydırma, herhangi bir uygulamayı taşınabilir bir kayan pencereye yerleştirir.

Bu hareketleri etkinleştirmek için telefonunuzun sistem ayarlarında Gelişmiş Özellikler bölümüne bakın. “Laboratuvarlar” etiketli satıra dokunun, ardından “Bölünmüş ekran için kaydır” ve “Açılır pencere görünümü için kaydır”ın yanındaki düğmeleri etkinleştirin.

5. Sıradaki, Pixel 4a (5G) veya sonraki Pixel modelinde Android 13 kullanan herkes içindir: Android 13, cihazınızın arkasına iki kez hafifçe vurarak telefonunuzun fenerini açıp kapatmanıza olanak tanır. Henüz yapmadıysanız, ayarlarınızın Sistem alanına bakın ve “Hareketler”e ve ardından “Eylemleri başlatmak için Hızlı Dokunma”ya dokunarak bu özelliği etkinleştirin ve ardından yeni eklenen “El fenerini değiştir” seçeneğini seçin.

6. Ayrıca aramızdaki Pixel sahipleri için: Android 13, herhangi bir araştırma veya kimlik doğrulaması yapmanıza gerek kalmadan bağlı cihaz kontrollerinize doğrudan telefonunuzun kilit ekranından erişmenizi mümkün kılar. Telefonunuzun ayarlarının Görüntü bölümüne gidin, ardından “Ekranı kilitle”ye dokunun ve seçeneği kullanılabilir hale getirmek için “Cihaz kontrollerini göster” ve “Kilitli cihazdan kontrol” seçeneklerinin yanındaki anahtarları etkinleştirin.

Özelleştirme ve kontrol

7. Google’ın Material You sistemi, Android’in en etkileyici ve yeterince takdir edilmeyen gelişmelerinden biridir. Ve Android 13 ile tam olarak nasıl çalıştığı üzerinde daha da fazla kontrole sahipsiniz.

Material You, aşina değilseniz, Android 12 ile sunulan ve tüm telefon arayüzünüzün herhangi bir anda duvar kağıdınızın renklerine göre dinamik olarak değişmesine neden olan bir özelliktir. Ana ekran simgelerinizden Hızlı Ayarlarınıza, sistem ayarlarınıza ve hatta bazı uyumlu uygulamalardaki arayüzlere kadar her şey, duvar kağıdınız her değiştiğinde kendilerini anında ayarlayarak olağanüstü kişiselleştirilmiş ve sürekli taze bir his etkisi yaratır.

Android 13 ile, sistemin otomatik olarak uygulanan renk şemalarının ötesine geçebilir ve arayüzünüzün görünümüne ince ayar yapmak için genişletilmiş bir palet seçiminden seçim yapabilirsiniz. Başlamak:

  • Telefonunuzun ana ekranında herhangi bir boş alana uzun basın ve açılan menüden “Duvar Kağıdı ve Stil” seçeneğini seçin.
  • Bir Pixel telefonda, seçeneklerin tamamını görmek için hem “Duvar kağıdı renkleri” hem de “Temel renkler” altındaki renk seçenekleri arasında hızlıca kaydırın.
  • Bir Samsung cihazında “Renk paleti”ne dokunun. Sistemi ilk etapta etkinleştirmek için muhtemelen takip eden ekranda “Renk paleti” kelimelerinin yanındaki geçiş düğmesine (“Uygulama simgelerine palet uygula” kelimelerinin yanındaki ikincil bir geçiş ile birlikte) dokunmanız gerekecek – ardından seçimlerinizi keşfetmek için “Duvar kağıdı renkleri” ve “Temel renkler” altındaki mevcut seçenekler arasında gezinebilirsiniz.
05 android 13 ipucu renk paleti JR Raphael/IDG

Android 13’ün Material You palet ayarları solda bir Pixel’de ve sağda Samsung telefonda.

8. Galaksi çetesi, dinleyin: Samsung’un Android-13 ile ilişkili yazılımı, kilit ekranınızı özelleştirmek ve üzerinde hangi öğelerin olduğunu ve nasıl göründüklerini tamamen değiştirmek için bazı muhteşem yeni ayarlar ekliyor. Mevcut tüm seçenekleri bulmak için kilit ekranında herhangi bir boş alana basın ve basılı tutun.

9. Pixel dostları, bu noktada o kadar esnekliğe sahip değilsiniz ama Google’ın Android 13 yazılımı yapmak kilit ekranı saatinizin stilini değiştirme özelliğini tanıtın. Önceki Android sürümünde ortaya çıkan artı boyutlu, iki satırlı tasarımdan heyecan duymuyorsanız, sistem ayarlarınızın Görüntü alanına bakın ve ardından bunu devre dışı bırakma seçeneğini bulmak için “Ekranı kilitle”ye dokunun ve gidin daha kompakt bir saat stiline geri dönün.

10. İşte Samsung’a özgü başka bir Android 13 eklentisi: Bu son güncellemeden itibaren, artık aynı boyuttaki herhangi iki ana ekran widget’ını bir yığın oluşturmak için birbirinin üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Widget’lar tamamen aynı boyutta oldukları sürece aynı alanda bulunurlar ve ardından parmağınızı yüzeylerinde sola veya sağa kaydırarak aralarında geçiş yapabilirsiniz.

06 android 13 ipucu yığılmış widget'lar animasyonu JR Raphael/IDG

Samsung’un Android 13 uygulaması, daha az yer kaplamak için widget’ları üst üste yığmanıza olanak tanır.

11. Pikseliniz var mı? İyi haber: Android 13 ile artık telefonunuzun titreşim yoğunluğunu farklı durumlar için özelleştirebilirsiniz. Sistem ayarlarınızın Ses ve Titreşim bölümüne gidin ve ardından kontrolü ele almak için “Titreşim ve dokunma” seçeneğine dokunun.

Zeka eklendi

12. Google’ın kendi Android 13 sürümünü kullanıyorsanız, telefonunuzun bildirim panelinde yeni bir “Aktif Uygulamalar” seçeneği bulacaksınız. Ortaya çıkarmak için ekranın üstünden iki kez aşağı kaydırın…

07 android 13 ipucu aktif uygulamalar komutu JR Raphael/IDG

Android 13’ün yeni Aktif Uygulamalar komutu, bir Pikselde görüldüğü gibi.

Ardından, cihazınızda her an aktif olarak çalışan her uygulamanın tam listesini görmek için ona dokunun.

08 android 13 ipucu aktif uygulamalar listesi JR Raphael/IDG

Aktif olarak çalışan tüm uygulamalarınıza erişim artık çok kolay.

Belirli bir nedeniniz olmadıkça (bir uygulamanın kilitlenmesi veya bir şekilde hatalı davranması gibi) genellikle uygulamaları zorla kapatmanın tavsiye edilmediğini unutmayın. Android, etkin işlemleri ve sistem belleğini otomatik olarak yönetmek için tasarlanmıştır ve sebepsiz yere zorla kapatma, aslında telefonunuzun az Android’i bu işlemleri yeniden başlatmaya ve ardından yeniden kalibre etmeye zorlayarak verimli.

13. Günlerinizde farklı lehçeler arasında geçiş yapıyorsanız, Android 13’ün yeni nüanslı dil seçme güçlerini kaçırmayın. Tüm telefon deneyiminiz için tek bir seçeneğe sahip olmak yerine, belirli uygulamalar için farklı görüntüleme dilleri seçmenize izin verecekler. Bir Pixel’de telefonunuzun ayarlarının Sistem bölümünde “Diller ve giriş”e dokunun veya “Uygulama dilleri” alanını ortaya çıkarmak için bir Samsung cihazında “Genel yönetim” ayarlarına bakın.

09 android 13 ipucu uygulama dilleri JR Raphael/IDG

Android 13, farklı uygulamalar için farklı varsayılan diller ayarlamayı kolaylaştırır.

pas malha?

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13