Kripto para borsa platformunun düşüşüyle ​​bağlantılı FTX davasının bir parçası olarak, federal savcıların 20 Ocak’ta ‘işletmenin’ kurucusu Sam Bankman-Fried’den (SBF) yaklaşık 700 milyon dolar ele geçirdiği bildirildi. Bunlar esas olarak Robinhood hisseleri ve SBF tarafından tutulan banka hesaplarına yatırılan paraydı.

Amerikan adaletinin FTX davasında yeni paraya el koyması

Toplamda, bir Amerikan finansal hizmetler şirketi olan Robinhood’ın şu anda 525 milyon dolar değerindeki 55 milyon hissesine el konuldu. Ayrıca, Silvergate Bank’ta açılan dört hesapta SBF tarafından tutulan yaklaşık 100 milyon $’a, Farmington State Bank’ta yatırılan yaklaşık 50 milyon $’a ve son olarak ED&F Man Capital Markets’a yatırılan 20 milyon $’a da el konuldu.

aynı kategoride

Yarı iletkenler: Güçlü talebe rağmen ASML’nin sonuçları biraz düştü

Davadan sorumlu federal savcılara göre, SBF’nin elindeki Robinhood hisseleri, FTX müşterilerinden çalınan fonlarla satın alındı. İlgili kişi, müvekkillerinin varlıklarını kötüye kullandığını derhal inkar etti. New York Güney Bölgesi mahkemesi tarafından onaylanan el koyma emrinde ayrıca işadamına ait üç Binance hesabından bahsedildi. Şu an için Amerikan adaleti tarafından ele geçirilmedi, ancak onları bulmayı umuyor.

Amaç: müşterilere ve alacaklılara geri ödeme yapmak için mümkün olduğu kadar çok parayı kurtarmak

FTX’in iflasından bu yana Amerikan adaleti, FTX’in alacaklılarına ve müşterilerine geri ödeme yapmak için SBF’ye ait olabildiğince çok fonu geri almaya çalışıyor. FTX en büyük elli alacaklıya 3 milyar dolar borçlu. Yaralanan müşterilere tazminat ödeme çabasıyla 5 milyar dolardan fazla kurtarıldı.

Finansal menkul kıymetler, kolayca nakde çevrilebilen kripto para birimleri, güvene dayalı para, hisse senetleri, banka hesapları. SBF’nin tüm varlıkları, parasının bir kısmının harcanmayacağını, ancak FTX’in kurucusu tarafından iyi korunduğunu teyit etmekten çekinmeyen tasfiye memurları tarafından incelenir.

Duruşmaya devam eden SBF, 250 milyon dolarlık kefalet ödenerek serbest bırakıldı. Gerçekleri kendi versiyonunu yazıp bir blog gönderisinde yayınlamak için şartlı tahliyesinden yararlandı. İş adamı, platformunu istikrarsızlaştırmaya çalıştığını düşünerek Binance patronuna saldırdı. Ayrıca müşterilerinden hiçbir şey çalmadığını ve para saklamadığını iddia ediyor. 3 Ocak 2023’teki duruşmasının açılışında SBF, eski işbirlikçilerinden ikisinin aksine suçsuz olduğunu iddia etti: Alameda Research’ün eski genel müdürü Caroline Ellison ve FTX’in eski teknik direktörü Gary Wang.genel-16