Tatil sezonunu da hesaba katarsanız 2022’nin son çeyreği, 2013’ten bu yana en düşük genel akıllı telefon sevkiyatını gördü. Rakamlar, Ekim ve Aralık arasındaki dönemde bir önceki yıla göre %18,3 düşüşle gerçekleşti. -tek bir çeyrekte hiç düşüş” olarak saygın analist firması IDC tarafından belirtildi (CNBC aracılığıyla).Neden? Eh, tek kelimeyle söylemek gerekirse – eksiklik. Ekonomik istikrar eksikliği ve cep telefonlarına yönelik genel müşteri talebi eksikliği. Cep telefonları söz konusu olduğunda yeni bir tavana ulaştığımız bir sır değil, yeni modeller genellikle önceki yıla göre artan iyileştirmeler gösteriyor.

Bu, bugün sahip olduğumuz telefonların son gelişim aşamasına ve en yüksek potansiyeline ulaştığı anlamına gelmez. Hayır, bu yalnızca, genellikle bunu yapmak için yeterince önemli bir nedenleri olmadığından, insanların telefonlarının yerini alacak bir telefon alma konusunda daha az istek duydukları anlamına gelir. Bu bağlamda IDC, günümüzde bir kişinin yeni bir telefona yükseltme yapmadan önce ortalama olarak yaklaşık 40 ay harcama eğiliminde olduğunu da paylaşıyor. Buradaki matematikte size yardımcı olmak için, bu yaklaşık 3 yıl 4 aydır.

Bununla birlikte, geçen çeyrekte telefon satışlarındaki düşüşü daha da şaşırtıcı kılan şey, rakamların üçüncü çeyrekteki rakamlardan bile düşük olması. IDC’nin araştırma direktörü Nabila Popal, “tatil döneminde sevkiyatların bir önceki çeyreğe göre daha düşük olduğunu hiç görmediklerini” söylüyor. Popal’a göre bu durum, satıcıların sevkiyatları büyük ölçüde kısmasına neden olan zayıf talep ve yüksek envantere bağlanabilir.

Gönderilerde yaklaşık %15’lik bir düşüş görmelerine rağmen, buradaki sorunların genel olarak herkesi etkilediği göz önüne alındığında, en büyük iki telefon üreticisi — elma ve Samsung — pazardaki birinci ve ikinci sıralarını korudu. Yine de bu oran oldukça yüksek, bu nedenle her iki şirketin de (diğerlerinin yanı sıra) donanım yerine hizmetlerde şimdiye kadar sahip olduklarından bile daha fazlasını ikiye katlamasını bekleyebiliriz.telefon-1