NASA astronotu Josh Cassada, uzay istasyonunun “dünyaya açılan penceresi” olan kubbedeki yedi pencereden birinden bakıyor. Kredi bilgileri: NASA

Dört Expedition 68 astronotu, bu hafta kemik araştırma faaliyetlerinin ortasında, doktorların Dünya içinde ve dışında kemik hastalıklarının tedavisini iyileştirmelerine yardımcı oluyor. Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayan üç kozmonot, fizik araştırmalarına devam ettiler, uzay aracı iletişim ekipmanlarını test ettiler ve göz muayeneleri yaptılar.

Ağırlıksızlık, Dünya’nın yerçekimi ortamında incelenmesi zor veya imkansız olan olguları ortaya çıkarır. Yerdeki bilim adamları, bu benzersiz olayları incelemek ve gözlemlemek için uzay istasyonunun araştırma olanaklarını kullanıyor ve bir dizi uzay ve Dünya’ya bağlı endüstriden yararlanan gelişmiş çözümler sunuyor.

Yörüngedeki laboratuvardaki dört astronot, ağırlıksızlığın kök hücreler ve kemik dokusu üzerindeki etkilerini tersine çevirebilecek bir kemik aşı yapıştırıcısını inceleyen bir deneyin ortasındalar. Doktorlar, mikro yerçekiminin kemik dokusu rejenerasyonunu engellediğini öğrendiler ve uzayda yaşarken kemik onarımını desteklemenin yollarını araştırıyorlar. Sonuçlar, uzay görevleri sırasında kemik yaralanmalarından kurtulmayı iyileştirebilir ve Dünya’daki osteoporoz gibi durumlar için tedavilere fayda sağlayabilir.

Uçuş Mühendisleri Nicole Mann, Josh Cassada ve Frank Rubio NASA ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Uçuş Mühendisi Koichi Wakata, üç günlük araştırma operasyonlarının ikincisindeydiler. Osteopromotif Kemik Yapıştırıcı ders çalışma. Dörtlü bir kez daha tüm günü Kibo laboratuvar modülünde Life Science Torpido gözündeki biyolojik örnekleri inceleyerek geçirdi. Numuneler, değerlendirme ve analiz için Dünya’ya geri gönderilir ve benzer koşullar altında tutulan zemindeki kontrol numuneleriyle karşılaştırılır.

Komutan Sergey Prokopyev, uzay fiziği araştırmasına Salı günü yüksek yüklü parçacıklardan oluşan bulutların veya plazma kristalleri, özel bir odada davranın. Bu temel deney, daha gelişmiş araştırma yöntemlerine yol açabilir ve Dünya ve uzay endüstrileri için pratik bilgileri geliştirebilir.

Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin Salı sabahını Zvezda, Zarya, Nauka ve Destiny modüllerinden analiz için istasyon hava örneklerini toplayarak geçirdi. Petelin daha sonra Prokopyev’e katıldı ve Zvezda’ya yanaşan ISS Progress 81 kargo gemisiyle koordinasyon içinde istasyonun tele-robotla çalıştırılan buluşma birimini veya TORU’yu test etti.

Uçuş Mühendisi Anna Kikina, güne bir oksijen jeneratörü ve diğer yaşam destek bileşenleri üzerinde çalışarak başladı. Daha sonra, uzayda yaşamanın görüşü nasıl etkilediğini anlamak için tıbbi görüntüleme donanımını kullanarak göz muayeneleri için Petelin’e katıldı.uzay-2