SK hynix, mobil cihazlar için dünyanın en hızlı bellek çözümü olduğu söylenen LPDDR5T DRAM’in geliştirildiğini duyurdu.

SK hynix, Artan Verimlilikte %13 Daha Yüksek Performansla Dünyanın En Hızlı Mobil DRAM’i olan LPDDR5T’yi Geliştirdi

Basın Bülteni: SK hynix Inc. (veya “şirket”, www.skhynix.com) bugün dünyanın en hızlı mobil DRAM’i ‘LPDDR5T (Düşük Güç Çift Veri Hızı 5 Turbo)’ geliştirdiğini ve müşterilerine örnek ürünler sunduğunu duyurdu.

Yeni ürün LPDDR5T, Kasım 2022’de tanıtılan önceki nesil LPDDR5X*’ten %13 daha hızlı olan saniyede 9,6 gigabit (Gbps) veri hızında çalışır. Ürünün sahip olduğu maksimum hızı vurgulamak için SK hynix, LPDDR5 standart adının sonu.

* LPDDR: Akıllı telefonlar ve tabletler dahil olmak üzere mobil cihazlar için güç tüketimini en aza indirmeyi amaçlayan ve düşük voltajla çalışma özelliğine sahip düşük güçlü DRAM. LPDDR5X DRAM, 1, 2, 3, 4, 4X ve 5 ile biten serinin ardından gelen 7. nesil üründür. LPDDR5T, 7. neslin (5X) yükseltilmiş bir ürünü olan SK hynix tarafından yeni geliştirilmiş bir versiyondur. 8. nesil LPDDR6’nın geliştirilmesinden önce.

JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından belirlenen 1,01 ila 1,12V ultra düşük voltaj aralığında çalışan LPDDR5T, yalnızca aşırı hıza değil, ultra düşük güç tüketimine de sahip bir üründür.

SK hynix, “Şirket, 8,5 Gb/sn özellikli mobil DRAM olan LPDDR5X’in Kasım 2022’de piyasaya sürülmesinden sonra yalnızca iki ay içinde teknolojiyi yeni sınırlara zorladı” dedi. “Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli depolama kapasitelerine sahip ürünler sunarak mobil DRAM pazarındaki liderliğimizi sağlamlaştıracağız.”

SK hynix, müşterilere birden çok LPDDR5T yongasını tek bir pakette birleştiren 16 gigabayt (GB) çoklu yonga paketi örnekleri sağladığını söyledi. Paketlenmiş ürün, saniyede on beş FHD (Full-HD) filmin aktarılmasına eşdeğer olan saniyede 77 GB veri işleyebilir.

SK hynix, yılın ikinci yarısında 10nm teknolojisinin dördüncü nesli olan 1anm kullanarak LPDDR5T’nin seri üretimine başlamayı planlıyor.

Bu arada SK hynix, yeni ürünün en iyi performansı sunmasını sağlayan en yeni ürüne HKMG (Yüksek K Metal Kapı)* sürecini yeniden entegre etti ve teknoloji açığını önemli ölçüde genişleten LPDDR5T’nin “öncü olmasını” bekliyor. yeni nesil LPDDR6’nın geliştirilmesinden önce pazar.”

* HKMG: Kaçak akımları önlemek ve kapasitansı iyileştirmek için DRAM transistörlerinin içindeki yalıtkan filmde yüksek dielektrik sabitine (K) sahip bir malzeme kullanan yeni nesil bir işlem. Hızı arttırırken güç tüketimini azaltır. SK hynix, Kasım 2022’de sektörde süreci mobil DRAM’e entegre eden ilk şirket oldu.

BT endüstrisi, 5G akıllı telefon pazarı daha da genişledikçe, gelişmiş özelliklere sahip bellek yongalarına olan talebin artacağını tahmin ediyor. Bu trendde SK hynix, LPDDR5T uygulamasının akıllı telefonların ötesine geçerek yapay zeka (AI), makine öğrenimi ve artırılmış/sanal gerçekliğe (AR/VR) doğru genişlemesini bekliyor.

SK hynix’te DRAM Ürün Planlama Başkanı Sungsoo Ryu, “LPDDR5T’nin geliştirilmesiyle şirket, müşterilerin ultra yüksek performanslı ürünlere olan talebini karşıladı” dedi. “Yeni nesil yarı iletken pazarına liderlik etmek ve BT dünyasında oyunun kurallarını değiştiren taraf olmak için teknoloji geliştirme üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17