Sadece ipucu.

Sadece ipucu.
Fotoğraf: Elektron

NASA’nın Virginia’daki Wallops Adası’ndaki tesisinden yeni bir roket fırlatma dönemi başladı bu gece çok-Rocket Lab’in Electron küçük kaldırmalı fırlatma aracının beklenen lansmanı.

Güncelleme: 18:11 ET: Electron roketi, dokuz Rutherford motorunun tümü gönderilerek, 18:00 ET’de havalandı. karanlık Virginia gökyüzüne roket. Nominal transfer yörüngesi dokuzdan kısa bir süre sonra elde edildi. görevin dakika işareti. Tekme aşamasının hala üç uyduyu hedef yörüngelerine ulaştırması gerekiyor ki bu görevden yaklaşık 55 dakika sonra gerçekleşmelidir.

Orijinal gönderi aşağıdadır.

“Virginia is for Launch Lovers” adlı görevin 24 Ocak Salı günü 18:00 ile 20:00 ET arasında başlaması planlanıyor. Elektron roketi, NASA’nın Wallops Uçuş Tesisindeki Orta Atlantik Bölgesel Uzay Üssü içindeki Fırlatma Kompleksi 2’den fırlatılacak. Roket, jeo-uzamsal bir analitik firması olan Virginia merkezli HawkEye 360 ​​için bir dizi radyo frekansı izleme uydusu teslim etmeye çalışacak.

California merkezli Rocket Lab, Aralık ayından bu yana roketi Launch Complex 2’den fırlatmaya çalışıyor, ancak dünden bugüne fırlatmayı zorlayan kötü hava koşulları da dahil olmak üzere hava gecikmeleri tarafından kuşatıldı. En son meteorolojik tahminler iyi, Salı akşamı %90 olumlu hava bekleniyor. Rocket Lab, aşağıda izleyebileceğiniz canlı bir web yayını sağlıyor.

LC-2’den Rocket Lab İlk Lansmanı – ‘Virginia Fırlatma Severler İçin’

NASA, fırlatmanın ABD’nin doğu kıyılarının çoğu boyunca gözlemciler tarafından görülebilmesi gerektiğini söylüyor – hava izin verirse -. Uzay ajansı, “Uzaktan bakıldığında, Elektron gökyüzünde parlak, hızlı hareket eden bir yıldız gibi görünecek” dedi. açıkladı bir tweet’te

Bu gecenin beklenen lansmanı için beklenen görüntüleme alanı.

Bu gecenin beklenen lansmanı için beklenen görüntüleme alanı.
grafik: NASA

Her şey planlandığı gibi giderse, görev Rocket Lab’in yeni Virginia fırlatma rampasından ilk uçuşunu ve ABD topraklarından ilk uçuşunu kutlayacak. Şirket genellikle Electron’u Yeni Zelanda’daki Launch Complex 1’den başlatır ve bunu şu anda 32 kez (29’u başarıyla) gerçekleştirmiştir. Yeni Virginia pedi, hem devlet hem de ticari müşteriler için ABD topraklarından misyonları teşvik etmeyi amaçlıyor. NASA, “Bu misyonla, NASA büyüyen bir düşük Dünya uzay ekonomisini geliştirmeye yardımcı oluyor ve Wallops’un ticari fırlatma endüstrisine 35 yıllık destek geçmişini sürdürüyor” dedi. dedim.

Wallops fırlatma rampasındaki elektron.

Wallops fırlatma rampasındaki elektron.
Fotoğraf: NASA

59 fit (18 metre) boyunda ayakta, Elektron kısmen kurtarılabilir iki aşamalı bir rokettir. Şirket, sürekli olarak şu yeteneğe doğru ilerliyor: güçlendiriciyi kurtarmak için bir helikopter kullanın paraşütle inişi sırasında. Güçlendirici, kalkışta 43.000 pound itme gücü üretmek için bir araya gelen ve roketin 660 pound’u alçak Dünya yörüngesine kaldırmasına izin veren dokuz Rutherford motoru tarafından destekleniyor. Rutherford motorları, neredeyse tamamen 3D baskılı parçalardan üretilerek üretim maliyetlerini düşürür. Electron ayrıca uyduları belirli yörüngelere ulaştırmak için bir tekme aşamasıyla birlikte gelir.

Dünyanın en yoğun küçük roketi daha yoğun hale gelmek üzere. Yeni fırlatma rampası Rocket Lab ile diyor ister hükümet isterse ticari uydu operatörleri için artık “her yıl 130’dan fazla fırlatma fırsatını destekleyebilir”.

İlişkili: Roket Laboratuvarı, Helikopterle Roket Yakalamaya Yönelik İkinci Denemeyi İptal Etti

genel-7