Eşsiz bir süreçle çalışan bir kuantum bilgisayarı geliştirmesiyle tanınan Pasqal, 24 Ocak 2023’te toplam 100 milyon avroluk bir B serisi finansman turunu tamamladığını duyurdu. Bu bağış toplama, Avrupa’da bir kuantum bilgisayar başlangıcı için bir rekor. Bu meblağ, makinelerini daha da verimli hale getirmek için geliştirmek için kullanılacaktı.

Pasqal orta vadede 1.000 kübite ulaşmak istiyor

Fransız girişimi, yeni yatırımcıları Temasek, Wa’ed Ventures, BpiFrance’ın Büyük Girişim fonu ve Avrupa İnovasyon Konseyi’nin (EIC) fonu sayesinde 100 milyon euro toplamayı başardı. Genç çekim, bu finansman turuna katılan tarihi yatırımcılarına güvenebildi.

aynı kategoride

Fransız-Alman çift, Amerikan Enflasyon Azaltma Yasasına sert bir şekilde yanıt vermek istiyor

Geçen yıl 128 milyon avro toplayan IQM’nin aksine Pasqal, fonunun öz sermaye olduğunu söylüyor. Gerçekten de, Finlandiya’daki start-up, Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi şeklinde bir destek almıştı. 100 milyon avro öz sermaye ile, Pasqal, kuantum bilişim sektöründe Avrupa Birliği’nde en çok fon toplayan şirkettir.. Kurucu ortağı Georges-Olivier Reymond anlatıyor yankılarborç ve sübvansiyonları ekleyerek daha […] 130-140 milyon euroda rahat oluruz “.

Bu fonla, Pasqal’ın çığır açan kuantum bilgisayarını geliştirmeye devam etmesi bekleniyor. Amaç, gelecek yıldan itibaren geleneksel süper bilgisayarlara kıyasla yeni endüstriyel kullanımlar sunmaktır. Başlangıç, araştırma çabalarını hızlandırarak 1.000 kübitlik bir kuantum bilgisayar sunmak istiyor. Amerikan teknoloji devi IBM’in yıl boyunca geçmesi gereken sembolik bir çubuk.

Nötr atomlar üzerinde çalışan bir kuantum bilgisayar

Fransız start-up tarafından geliştirilen kuantum bilgisayarın özelliği, nötr atomların kullanımına dayanmaktadır. Pasqal’daki mühendisler, kubitleri, yani kuantum bilgisini depolamak için temel birim yapmaktan kaçınmak için rubidyum atomları kullanırlar. Özellikleri sayesinde, bu atomlar kuantumdur, bu da onları soğutmak zorunda kalmaz. Gerçek bir avantaj, çünkü temel kübitler, bir kuantum bilgisayarın tutarlılığını oda sıcaklığında birkaç dakikadan fazla garanti edemez.

Georges-Olivier Reymond için, “ Bu bağış toplama, nötr atom teknolojisini gerçek dünyadaki kuantum uygulamalarını sunmak için önde gelen bir platform olarak onaylıyor ve potansiyelinin önde gelen yatırımcılar tarafından kabul edildiğini görmekten gurur duyuyoruz. “. Şimdilik makineleri 100 ila 200 kübit arasında çalışıyor, bu iyi bir sonuç. Halihazırda dört prototip geliştirildi ve yüksek performanslı bilgi işlem merkezlerine satıldı.

Pasqal tarafından geliştirilen kuantum bilgisayarı.

Genç Fransız şirketi tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar sisteminin donanımının 3 boyutlu gösterimi. Ekran görüntüsü: Paskal.

Fransa’da diğer oyuncular kuantum hesaplama ile ilgileniyor. Bu, çok özel bir süreç sayesinde kendisini rakiplerinden farklı kılmak isteyen bir start-up olan Alice & Bob’un durumudur. Kurucuları, kuantum hatalarına toleranslı mimariler tasarlamaktan kaçınacak mükemmel bir kübit kurmak istiyor.genel-16