Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yedinci mürettebatlı fırlatma için hazırlanıyor. SpaceX, şu anda insanlar için özel olarak işletilen tek uzay aracı olan şirketin Crew Dragon aracıyla ABD topraklarından ISS’ye astronot uçurmak için sertifikalı tek şirkettir. SpaceX ve NASA’nın Crew-6 misyonu Şubat ayı sonlarında göklere çıkacak ve ikili ve Rus uzay ajansı, Rusya’nın Soyuz kapsülündeki bir sızıntının ardından yörüngedeki uzay laboratuvarındaki operasyonları yerine getirdiğinde başlayacak.

NASA Yetkilisi, Ajans ve SpaceX’in Uzay Aracı Sızıntısına Yanıt Olarak Nasıl Birlikte Çalıştığını Açıklıyor

Soyuz uzay aracında Aralık ayı ortasında meydana gelen sızıntı, gemide bulunan mürettebatın acil bir durumda uzay istasyonuna geri gönderilmesi ve yedek olması söz konusu olduğunda ISS’de bir sarsıntıya yol açtı. istasyonda. SpaceX, her iki uzay ajansına da yardım etmede çok önemli bir rol oynuyor, özellikle de Crew Dragon uzay aracı yedi astronot ve kozmonotu bir arada barındırabildiğinden – ISS’nin de maksimum mürettebat kapasitesi.

Bu cephede, hem SpaceX’ten Sarah Walker hem de NASA’dan Steve Stich, özellikle uzay istasyonunun boşaltılması gerekiyorsa, Crew Dragon’u Soyuz’un yedeği olarak kullanma çabaları hakkında önemli ayrıntıları paylaştı. Stich’e göre bu, SpaceX’in CRS-26 görevinin Cargo Dragon kısmından bir kargo kayışının kullanılmasını içeren bir süreç olan yedi mürettebat üyesini barındıracak şekilde şu anda uzay istasyonuna kenetlenmiş olan Crew Dragon uzay aracının yapılandırılmasını içeriyordu.

Soyuz, Aralık 2022’de uzaya soğutma sıvısı püskürttü. Resim: NASA

NASA program yöneticisi açıkladı:

Evet, Joel’in çok iyi söylediğini bildiğini söyleyebilirim ve bu ilk olduğunda, uzay uçuşunda her zaman yaptığımız gibi, tamam neyin mevcut olduğuna, neyin işe yarayabileceğine bakmaya başladık ve böylece bu kargo alanının doğru boyutta olabileceğini anladık. Bu alana bir koltuk astarı ve bir mürettebat üyesi koyun. Sonra yola çıktık ve yerinde olması gereken tüm farklı şeyleri analiz ettik. Hava akışı kabul edilebilir mi? Karbondioksit temizliğini ve bunun gibi şeyleri sürdürebilir miyiz? Onlar için yeterli Oksijenimiz ve malzememiz var mı?

Ve bunun bittiğini anladık ve sonra, bilirsiniz, mürettebat üyesini bu alanda tutmak için koltuk astarını nasıl mükemmel bir şekilde konumlandıracağımıza baktık. Frank’i güvende tutmak için. Bu yüzden aslında CRS-26 aracından bazı kargo kayışları almaya baktık. Bunlar palete çok iyi uyuyor. Gerekirse kayışları Frank’in ve ardından koltuk astarının üzerine koyabildik. Ve sonra onu Dragon’un zeminine sabitleyin. Ve sonra baktık, bu konfigürasyonda iniş yapmak sorun olmayacak mı? Bunu yapmalı mıyız? Ve mürettebat üyesi için ivmeler açısından yaptığımız her türlü analizi gittik ve yaptık. Ve bunların hepsi kabul edilebilir bir şekilde geri döndü ve bu nedenle, Joel’in dediği gibi, eğer gerçekten ISS’yi boşaltmak zorunda kalacaksak, bu beklenmedik durum için iyi bir duruş sergilemenin iyi bir pozisyon olduğuna kendimizi ikna ettik. Ve sonra, gerekirse, bu kargo paleti alanında iki mürettebat üyesini daha barındırabiliriz.

Uzay istasyonuna kenetlenen Soyuz, kabin sıcaklığı nominal değerin üzerinde olacağı için herhangi bir mürettebatla geri dönmeyecek. Ancak Rusya’dan Sergei Krikalev, ekipmanın çoğunun hala yeterli marjlarla üretildiğini ve sıcaklığın herhangi bir tolerans seviyesini aşmayacağını açıkladı. SpaceX’ten Sarah Walker, Crew Dragon’un aslında yedi mürettebat üyesi kapasiteli olarak tasarlandığını doğruladı.

Bayan Walker ayrıca SpaceX’in Crew Dragon ile ilgili gelecek planları hakkında ayrıntılar paylaştı ve şunların altını çizdi:

Yani şu anda üretimin ilk aşamalarında olan bir Crew Dragon aracımız daha var. Sanırım önümüzdeki yılın sonlarında çevrimiçi olmasını ve uçuş rotasyonuna girmesini bekliyoruz. Bu da bizi toplam üç kargo aracı ve beş mürettebat aracından oluşan bir filoya getirecek. Ve, um, zaten her biri beş uçuş için onaylanmıştır ve bunu daha da genişletmek için kalifikasyon kampanyaları devam etmektedir. Çoğu bileşen için on beş uçuş bekliyoruz. Bu yüzden, bunun bizi önümüzde gördüğümüz manifesto boyunca iyi taşıyacağını düşünüyorum.

SpaceX-NASA Crew 6 misyonunun 26 Şubat sabahı erken saatlerde doğu saatiyle 02:07’de kalkması planlanıyor. İkisi ABD’den, biri Rusya ve BAE’den olmak üzere dört astronottan oluşan uluslararası bir mürettebatla uçacak.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17