Microsoft, kullanıcıları kod yazma, üretken AI yazılımına çekiyor

Microsoft Şirketi yatırımcılara, ekonomik türbülans devam ederken bile yapay zeka (AI) konusundaki büyük bahsinin karşılığını verdiğine dair güvence vermeyi amaçladı. Microsoft müşteriler bulut harcamalarını inceler.

Erken kanıtlar, programcılar için bilgisayar kodu yazabilen, az tartışılan bir aracın kullanımındadır. GitHub Yardımcı pilot.

Geçen yıl haziran ayında halka açılan araç, bir ay içinde 400 bin aboneye ulaştı. Microsoft İcra Kurulu Başkanı satya nadella bugüne kadar 1 milyondan fazla kişinin Copilot kullandığını söyledi.

Microsoft hisseleri, içinde bulunduğumuz çeyrekte bulut bilişim gelirinin Wall Street beklentilerinin hemen altında olduğu tahminini takiben mesai sonrası ticarette hafif düşüş yaşadı.

Ayrıca Oku

Microsoft, ChatGPT şirketi OpenAI'ye daha fazla yatırım yapacak
Microsoft Amazon sonuçları, yumuşayan bulut işini vurguluyor

Yine de Copilot’taki büyüme, insanların geniş verilerden beceri öğrendikten sonra düzyazı, görüntü veya bu durumda komutla bilgisayar kodu üretebilen üretken yapay zeka adı verilen teknoloji için ödeme yapacaklarının bir ön göstergesidir.

Microsoft’un sahibi olduğu GitHub’ın CEO’su geçen yıl, Copilot’un programcılara bir sonraki adımda ne yazmaları gerektiğini önerdiğini, etkinleştirildiğinde bir dosyanın kodunun yüzde 35’ini veya yüzde 40’ını yazdığını söyledi. Bir GitHub blog gönderisine göre, bireysel aboneler için yıllık 100 ABD Doları tutarındadır veya kurumsal bir hesap aracılığıyla faturalandırılabilir.

Microsoft bu hafta, ilk olarak 2019’da desteklediği bir girişime güç sağlamak için süper bilgisayar geliştirme ve bulut desteği dahil olmak üzere milyarlarca dolarlık bir yatırıma girişeceğini söyledi. OpenAIüretken yapay zekanın ön saflarında yer alır.

Copilot’un kendisi, Open AI’ın geçen yıl piyasaya sürdüğü ChatGPT olarak bilinen bir chatbot hissi gibi OpenAI’nin teknolojisine güveniyor. Microsoft, kod, deneme veya şiir taslağı hazırlayabilen ChatGPT’yi bulutu aracılığıyla kullanıma sunacağını söyledi.

ChatGPT, sektör gözlemcilerinin güncellenirse herhangi bir kullanıcı sorgusunu yanıtlayabileceğini söylemelerine yetecek kadar dikkat çekti ve potansiyel olarak Microsoft’un Bing arama motorunun sektör lideri Alphabet Inc’in Google’ını geçmesine izin verdi. Reuters’in daha önce bildirdiğine göre, Google kendi büyük AI lansmanı üzerinde çalışıyor.

Nadella dedi Azure OpenAI HizmetiStartup’ın teknolojisini Microsoft’un bulutu aracılığıyla sunan , şimdiden 200 müşteriyi cezbetti. KPMG ve El Cezire.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9