Microsoft Salı günü, kararan bir ekonomik görünümün onu 10.000 işçiyi işten çıkarmaya itmesi nedeniyle 2022’nin son çeyreğinde satışların yavaşladığını ve kârların düştüğünü söyledi.

LinkedIn, Xbox ve Windows’un sahibi olan Washington eyalet merkezli teknoloji devi, toplam satışların Ekim-Aralık döneminde yalnızca yüzde iki artarak 52.7 milyar dolara (kabaca 4.30.325 crore) yükseldiğini ve bu altı yılın en yavaş artışı olduğunu söyledi. yıl.

Kazanç açıklamasına göre net kar, çeyrek için yıllık yüzde 12 düşüşle 16.4 milyar $’a (kabaca 1.33.915 Rs) indi.

Ancak sonuçlar beklentileri karşıladı veya bazı segmentlerde aştı ve Microsoft’un hisse fiyatı, sonuçların açıklanmasının ardından geç ticarette yüzde dörtten fazla arttı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella geçen hafta, tartışmalı chatbot ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’ye birkaç milyar dolar pompalamadan sadece birkaç gün önce şirketin işgücünün yaklaşık yüzde beşini işten çıkardığını söyledi.

Şirketler, teknoloji ürünlerine olan talep patladığında pandemi sırasında büyük bir işe alım çılgınlığını tersine çevirdiğinden, işten çıkarmalar diğer teknoloji devlerindeki benzer itlaflarla eşleşti.

Nadella, ChatGPT’nin ve OpenAI araştırma şirketinin diğer yapay zeka buluşlarının Windows işletim sistemi, Office ve Bing arama motorunu içeren Microsoft ürünlerine entegre edileceğini söyledi.

Microsoft ayrıca video oyun devi Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara (kabaca 5,64,474 Rs) satın almasını tamamlamak için büyük düzenleyici engellerin üstesinden gelmeye çalışıyor.

ABD ve AB düzenleyicileri, satın alma işlemine oldukça şüpheyle yaklaşıyor ve bunun Microsoft’un Xbox konsoluna Sony’nin PlayStation’ı gibi rakipleri karşısında haksız bir avantaj sağlayacağını iddia ediyor.

Grubun üç aylık sonuçları, Microsoft’un en büyük işi ve daha büyük ekonominin bel kemiği olan bulut bilişimde sundukları yakınlık nedeniyle pazar tarafından hevesle bekleniyordu.

Şirketin sunucularını ve veri analitiği hizmetlerini bir araya getiren “akıllı bulut” işi, mali yılının ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 18 artışla 21,5 milyar dolar getirdi.

Uzak bilgi işlem platformu Azure’un yüzde 31 ile normalden daha yavaş büyümesi etkinliği taşıdı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.



genel-8