Altın destekli stablecoin’ler potansiyel olarak Rusya’nın ihracat anlaşmalarında kullanılabilir, bu konu İran tarafıyla görüşülüyor.Bu, parlamenterlerden oluşan bir heyetin İran’a yaptığı ziyaretin ardından Devlet Duması’nın finans piyasası komitesi başkanı Anatoly Aksakov tarafından açıklandı.

“Bir tür değerle desteklenen bir stablecoin çıkarma konusunu tartıştık. Örneğin, rafinerilerin sağlayabileceği altın külçelerinden bahsettim ve bunlar için zaten DFA’lar (dijital finansal varlıklar) verilecek ve bu daha sonra karşılıklı yerleşimlerde bir ödeme aracı görevi görecek ”dedi Aksakov.

Parlamenterin belirttiği gibi, İran tarafı Rusya’dan mal tedariki için etkileyici bir borç oluşturdu. Ayrıca riyalin ABD dolarına karşı iki döviz kurunun (resmi ve piyasa) varlığı Rus ihracatçıları için rahatsızlık yaratmaktadır.

İran Merkez Bankası’nın Rusya ile birlikte bir stabilcoin oluşturma olasılığını değerlendirdiği gerçeği, 16 Ocak’ta Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği İcra Direktörü Alexander Brazhnikov tarafından açıklandı. Jeton, Astrakhan’daki özel ekonomik bölgenin İran’dan kargo kabul etmeye başlayacağı bu yıl ilk kez kullanılabilir.

Bir dizi ülke tarafından Rusya Federasyonu’na yaptırım uygulanmasının ardından, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, mevcut koşullarda kripto para biriminde sınır ötesi yerleşimler olmadan yapmanın imkansız olacağı konusunda anlaştılar. Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu topraklarında dijital para biriminin dolaşımının kabul edilemezliğine ilişkin pozisyona bağlı kaldıklarını kaydetti. Düzenleyici, Rusya’da kripto para biriminde kripto borsalarının, değiştiricilerin ve yerleşim birimlerinin yasallaştırılmasına karşı olduğunu belirtti.genel-22