James Webb Uzay Teleskobu’nun sanatçı anlayışı. Kredi: NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

15 Ocak 2023 Pazar günü, James Webb Uzay Teleskobu’nun Yakın Kızılötesi Görüntüleyicisi ve Yarıksız Spektrografı (NIRISS), alet içinde bir iletişim gecikmesi yaşadı ve bu da uçuş yazılımının zaman aşımına uğramasına neden oldu. Araç şu anda bilim gözlemleri için kullanılamıyor. NASA ve Kanada Uzay Ajansı (CSA), gecikmenin temel nedenini belirlemek ve düzeltmek için birlikte çalışır. Donanıma yönelik herhangi bir tehlike belirtisi yok ve gözlemevi ve diğer araçların sağlık durumu iyi. Etkilenen bilim gözlemleri yeniden planlanacak.

James Webb Uzay Teleskobu NIRISS Infographic Kırpma

(Tam bilgi grafiğini görmek için resme tıklayın.) Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS), Webb’in dört bilimsel aracından biridir. NIRISS, yakın kızılötesi görüntüleme ve spektroskopik yetenekler sağlar. Açıklık maskesi interferometrisi yapabilen tek araç olan NIRISS, parlak nesnelerin görüntülerini diğer görüntüleyicilerden daha yüksek bir çözünürlükte yakalama konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. NIRISS, Kanada Uzay Ajansı’nın bir katkısıdır. Honeywell International, enstrümanı Université de Montréal’deki bir ekiple işbirliği içinde tasarladı ve üretti. Kanada Ulusal Araştırma Konseyi Herzberg Astronomi ve Astrofizik Araştırma Merkezi tarafından ek teknik destek sağlandı. Kredi bilgileri: NASA, ESA, Andi James (STScI)

Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS)

NIRISS Bileşenleri kameralar uzay bölgelerinin iki boyutlu görüntülerini yakalar. Spektrograflar ışığı bir spektruma yayar, böylece her bir dalga boyunun parlaklığı ölçülebilir. Webb’in diyafram maskesi teleskopun etkin çözünürlüğünü artırmak ve son derece parlak nesnelerin daha ayrıntılı görüntülerini yakalamak için dedektörlerin önüne yerleştirilen yedi altıgen delikli metal bir plakadır.

NIRISS Dalga Boyu Aralığı NIRISS, dalga boyunda 0,6 mikron (görünür kırmızı) ile 5 mikron (orta kızılötesi) arasında değişen ışığı yakalamak için tasarlanmıştır.

NIRISS Görüş Alanı Bir aletin görüş alanı, herhangi bir zamanda gözlemleyebileceği gökyüzü miktarıdır. (Gözlemlenebilecek gerçek alan, gözlemlenen nesnenin mesafesine bağlıdır.) Bu grafikte, bir Hubble uzay teleskobu Girdap Galaksisi’nin (M51) resmi ölçekli olarak gösterilmiştir. Görüntü 9,6 × 6,6 yay dakikası bir alanı kaplamaktadır. (Dolunayın gökyüzünde yaklaşık 31 yay dakikası çapı vardır.) NIRISS yaklaşık 2,2 × 2,2 yay dakikası görüş alanını kaplar.

NIRISS Görüntüleme Modları Standart Görüntüleme temel dijital fotoğrafçılığa eşdeğerdir ve uzayda kızılötesi ışık yayan veya yansıtan çok çeşitli nesne ve malzemelerin resimlerini çekmeyi içerir. Açıklık Maskesi İnterferometrisi (AMI), teleskopun etkili çözünürlüğünü artırmak ve daha ayrıntılı görüntüler yakalamak için bir açıklık maskesi kullanmayı içerir. Açıklık maskesi yerindeyken, yalnızca deliklerden geçen ışık dedektörlere ulaşır, gerisi engellenir. AMI, çok daha büyük tek bir teleskopun ışık toplama yeteneğini simüle etmek için birkaç teleskopun birlikte çalıştığı bir teleskop dizisinin etkisini simüle eder. AMI, uzayda veya gökyüzünde birbirine yakın olan yıldızlar gibi parlak nesnelerin ışığını ayırmak için kullanılır.

NIRISS Spektroskopi Modları Geniş Alan Yarıksız Spektroskopi geniş bir görüş alanının genel spektrumunun yakalanmasını içerir: bir yıldız alanı, yakındaki bir galaksinin parçası veya aynı anda birçok galaksi. Tek Nesne Yarıksız Spektroskopi bir görüş alanındaki bir yıldız gibi tek bir parlak nesnenin tayfını yakalamayı içerir.uzay-2