Salı günü yayınlanan bir raporda, Hindistan’ın kripto para ticaretindeki yüzde 1’lik TDS’yi düşürmeyi düşünmesi gerektiğini, çünkü yüksek bir oranın sermayenin ve kullanıcıların yabancı yetki alanlarındaki platformlara ve gri pazara kaçışına neden olduğu belirtildi.

Chase India ve Indus Law tarafından hazırlanan ‘VDA’lar Üzerinde Yüzde 1 TDS’nin Etki Değerlendirmesi’ raporu, kripto platformlarının/borsalarının ayrıca gelecekteki olası riskleri ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek müşteri durum tespiti yapması gerektiğini söyledi.

“Kripto ticaretinde mevcut yüzde 1 TDS, kapsamlı düzenlemelerin yokluğuyla birleştiğinde, sermayenin ve kullanıcıların yabancı yetki alanlarındaki platformlara ve gri pazara kaçışına neden oluyor” dedi.

Hükümet, geçen yıl 1 Nisan’dan itibaren, Bitcoin, Ethereum, Tether ve Dogecoin gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere sanal dijital varlıkların (VDA’lar) transferinde yüzde 30’luk bir gelir vergisi artı ek ücret ve kesinti getirdi.

Ayrıca, para izini takip etmek için, Rs üzerindeki ödemelerde yüzde 1 TDS getirildi. Sanal dijital para birimlerine doğru 10.000.

“TDS’nin amacı, kripto işlemlerinin izini sürmektir ve aynı şey daha düşük bir TDS oranı ile elde edilebilir. Nominal bir TDS oranı, işlemlerin izlenmesini ve izlenmesini de destekler, böylece Hintli yatırımcılar devam ederse vergi tahsilatlarına yardımcı olur. Hindistan KYC özellikli platformlardan ticaret”, 1 Şubat’ta planlanan 2023-24 Birlik Bütçesinden günler önce gelen raporda belirtildi.

Ayrıca, güvenlik ve gözetim amacıyla, hükümetin tüm kripto borsalarından/platformlarından Aadhaar kurallarına uygun olarak tüm yatırımcılar/tüccarlar üzerinde ayrıntılı bir e-KYC kimlik doğrulaması yapmasını istemesi gerektiğini öne sürdü.

Ortak raporda, Chase India ve Indus Law ayrıca birçok borsanın, diğer Hindistan yasaları ve düzenlemeleri uyarınca iş yapma yasal kapsamı ve yetkisi altına girmesine rağmen, söz konusu TDS kurallarına uymadığını söyledi.

Pek çok borsanın, iş uygulamalarında yetkisiz bir takdir yetkisiyle bunu muaf tuttuğu görülmüştür. Bu yasal boşluk, bu tür borsalar ve şirketler için sistemik bir ‘gri piyasa’ senaryosuna yol açtığını söyledi.

Çalışma tavsiyesinde şunları söyledi: “Her borsa/platform, vergi düzenleme makamına işlem kayıtlarının sunulmasını sağlamalı ve zorunlu kılınmalıdır. Bu, vergi makamlarının (CBDT) ‘geçerli’ borsalar dizini oluşturmasına yardımcı olacaktır. TDS normuna uygun.” Hükümet, geçen ay Parlamento’ya verdiği bir yanıtta, VDA’lardaki işlemler için TDS olarak 60 crore Rs’den fazlasını topladığını söylemişti.

Raporda, “Vergi maddesine katkıda bulunan belirli borsaların yokluğunda, hükümet bu ticaret kanalları aracılığıyla elde edilen potansiyel bir gelir sistemini kaçıracaktır.”

Chase Hindistan sözcüsü şunları söyledi: “Bir Özdenetim Kuruluşunun (SRO) düzenleyici boşlukları doldurduğu düşünülebilir. Uyumluluğu teşvik eder, müşteri çıkarlarını korur ve borsalar arasında etik ve profesyonel standartları teşvik eder.” Indus Law sözcüsü, “Sıkı TDS hükümleri, vergiden kaçınmak için vergiye uyumlu olmayan borsaların kullanılmasına yol açıyor. Bu tür gizli işlemlerin kendisi, mali suçlar ve diğer suç faaliyetleri için bir üreme alanı olabilir.”


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8