Google ana şirketi Alphabet’te 6 milyar dolarlık hisseye sahip bir yatırımcı, şimdiden 12.000 kişiyi işten çıkarmış olmasına rağmen şirkette daha fazla işten çıkarma çağrısı yapıyor.

Londra merkezli TCI Capital Fund Management’ın yönetici ortağı, Alphabet’in genel müdürü Sundar Pichai’ye yazarak binlerce kişiyi daha işten çıkarmasını ve kalan çalışanlarının tazminatlarını düşürmesini istedi.

Alphabet, 20 Ocak 2023’te yaptığı açıklamada, kurumsal bulut bilgi işlem bölümü de dahil olmak üzere şirket genelindeki personeli etkileyecek bir hareketin iş gücünü şimdiden %6 oranında azaltmayı planladığını söyledi.

Bu, TCI’ın yönetici ortağı Christopher Hohn’un Alphabet’e yazdığı ikinci yazı. onun içinde Kasım ayında Pichai’ye ilk mektup şirketten, şirketin Diğer Bahisler bölümündeki artan çalışan sayısı, çalışan tazminatı ve işletme kayıplarını düzeltmek için agresif adımlar atmasını istedi.

Onun ikinci harfAlphabet’in işten çıkarmaları açıkladığı gün yazılan , şirketin iş gücünü 2021’in sonunda istihdam ettiği 150.000’e indirerek maliyet tabanını daha da düşürmesi gerektiğini savundu. Son işten çıkarmalardan önce 187.000 personeli vardı.

Bununla birlikte, Alphabet’te daha fazla işten çıkarma olasılığı, şirketin daha karlı ve hızlı büyüyen işlerinden biri olan Google Cloud gibi hizmetleri etkileyebileceği endişelerine yol açtı. Ekim 2022’de Google Cloud, yıllık %38 büyüyerek 6,9 milyar ABD dolarına ulaşırken, Alphabet’in genel gelir artışı %6’ya geriledi.

Amalgam Insights baş analisti Hyoun Park, “Google’da daha fazla işten çıkarma, Google Cloud hizmetlerinin kalitesini etkileyebilir” dedi. “Şirket için büyüyen bir iş olmasına rağmen, çoğunlukla Hindistan’da olmak üzere bulut bilgi işlem bölümündeki teknik personeli de işten çıkardılar.”

Otomasyona bağlı olmasına rağmen, Google’ın bulut altyapısının büyük ölçeği, çalışmasını sürdürmek için önemli sayıda çalışana ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Twitter’ın son zamanlarda yaptığı gibi, veri merkezi personelini radikal bir şekilde küçülten şirketler hızla sorunlarla karşılaşacak, dedi Park: “Bir kuruluş temelde iş yüklerini başka bir kuruluşa devrettiğinden, bulutun desteklenmesi için çok sayıda insan gerekir. Dolayısıyla bu, Google’ın yanıtlaması gereken bir endişe, özellikle de bu işten çıkarmalar herkese açık olduğundan ve bu da destek sorunlarının hızla ortaya çıkmasına neden olabilir.”

Müşteriye değil yatırımcıya hizmet

Park, Alphabet’te olduğu gibi yatırımcıları memnun etmeyi amaçlayan işten çıkarmaları, işletmelere sunulan gelecekteki hizmetler için bir tehdit olarak görüyor.

“Google’dakiler de dahil olmak üzere bu işten çıkarmalar, saf nakit akışı kârı perspektifinden en iyi iş kararlarını vermekten ziyade yatırımcıları yatıştırma girişimi gibi görünüyor” dedi ve bu işten çıkarmaların gerçekten de kâr tablosunu birkaç kat değiştirdiğini de sözlerine ekledi. yüzde.

“Bu işten çıkarmaların şirketin elde ettiği kâr miktarını yüzde birkaçtan fazla nasıl değiştireceğini anlamak zor. Yani, bu temel bir kâr kayması değil” diye açıkladı.

Ayrıca, bu işten çıkarmalardan bazılarının şirketlerin temel ürünlerini ikiye katlaması ve yenilik düzeyini düşürmesi anlamına geleceğini söyledi.

Ancak başka bir analist, “işten çıkarmaların gerekli bir kötülük olduğuna” inanıyor.

“Google’ın küçülmesi şirket için sağlıklıydı çünkü şirketler gelirlerini personel sayısından daha hızlı artırmaya odaklanmalı. Danışmanlık şirketi Deepwater Asset Management’ın yönetici ortağı Gene Munster, şirketin daha fazla rol kesmesi gerektiğini söyledi.

Munster, şirkette daha fazla işten çıkarma olacağından emin olmasa da, Alphabet’in iş gücündeki ilk azalmanın herhangi bir hizmetini etkilemesini beklemediğini söyledi.

Alphabet’in %10’luk bir yıpranma oranı var ve bunun önümüzdeki aylarda şirketteki toplam çalışan sayısını azaltacağını söyledi.

Maaş kesintileri için çağrı

TCI’dan Hohn, Alphabet’i çalışan tazminatını düşürmeye defalarca çağırdı. İlk mektubunda, Alphabet’in ortalama 295.884 dolarlık maaşını çok yüksek olmakla eleştirdi. S&P Global Market Intelligence’den alıntıladığı rakamlara göre, Microsoft’un (176.858 $) %67 üzerinde ve en büyük 20 teknoloji şirketi için medyanın 117.055 $’ın çok üzerinde.

Hohn, ikinci mektubunda “Yönetim, aşırı çalışan tazminatını ele alma fırsatını da değerlendirmeli” diye yazdı. Teknoloji endüstrisindeki yetenek rekabeti düştü, bu da Alphabet’in personel kaybetmeden maaş kesmesine izin vermeli, dedi.

Park’a göre, Alphabet’teki çalışan tazminat farkının çoğu hisse senedi opsiyonlarına bağlı.

“Alphabet’in daha yüksek tazminatı mutlaka taban maaştan değil, hisse senedi arzından gelir. Alphabet ve akranlarının çoğu arasında 50 ila 100.000 $ arasındaki farkın var olduğu yer burasıdır” dedi.

Hohn, mektubunda hisse senedi bazlı tazminattan da bahsediyor ve Pichai’yi bu tür tazminatı çalışanlarla sınırlamaya çağırıyor.

Deepwater’da Munster, Hohn’un değerlendirmesine katılarak, Alphabet’in meslektaşlarının şu anda sunduklarına yaklaştırmak için çalışan tazminatını azaltması gerektiğini söyledi.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12