Görünüşe göre Google artık kötü amaçlı yazılım uygulamalarını ve genel olarak Android telefonların ve tabletlerin güvenliğini iyileştirmenin daha iyi bir yolunu bulmuş. Şu anda keşfedilen yeni bir kod değişikliği, Android 14 mobil işletim sistemi için API gereksinimlerinin, eski APK dosyalarını yandan yükleme söz konusu olduğunda daha katı hale geleceğini gösteriyor. Gelecekte, en azından uygulamanın kendisi ve uygulama mağazası tarafından engellenecek olan tam olarak bu kurulumdur.

Android artık Apple’ın iOS’u gibi mi oluyor?

Geçen yıl Google, Android 13’te dışarıdan yükleme kısıtlamalarını sıkılaştırdı, Play Store dışındaki uygulamalara erişimi kısıtladı ve listelenmemiş geliştiricileri hariç tuttu. ilki 9to5Google Yayınlanan kod değişikliği, Mountain View’in API gereksinimlerini sıkılaştırmaya devam ettiğini gösteriyor.

Önceki Android sürümlerinde, uyumlu olmayan uygulamaları (APK dosyaları) manuel olarak yüklemek mümkündü. Tek yapmanız gereken “Bilinmeyen kaynaklardan yükle” kutusunu işaretlemekti. Ardından Google, bir geliştiricinin uygulamasını Google Play Store’a yükleyip yayınlayabilmesi için hedef uygulamanın en az Android 12’ye ayarlanmasını gerektirerek süreci karmaşık hale getirdi. Ancak, bu prosedürün dezavantajı, uygulamanın Play Store dışında bir kaynaktan ilk kez yüklenmesi durumunda atlatılabilmesiydi.

Android 14 daha fazla kısıtlama getiriyor

Bir sonraki mobil işletim sistemi Android 14 ile bu artık o kadar kolay olmayacak. Çünkü Google temel olarak güncel olmayan uygulamaların yüklenmesini engellemektedir. Ayrıca yandan yükleme, Google’ın gereksinimlerini karşılamayan uygulamaların veya APK dosyalarının manuel olarak yüklenmesini engeller. Daha da önemlisi, Google, üçüncü taraf uygulama mağazalarının bu uygulamaları yüklemesini ve erişilebilir hale getirmesini engelleyecektir.

Kaynak, değişikliğin şirkete çeşitli şekillerde yardımcı olacağını belirtiyor. Bununla birlikte, ana faydalar, kötü amaçlı yazılım saldırılarının sayısını azaltmak ve Android cihazlarda güvenliği artırmaktır. Özellikle işletim sisteminin eski sürümleriyle çalışanlar üzerinde.

Google, ilkbaharda yapılacak olan Google I/O 2023 geliştirici konferansında Google Pixel tablet ve Google Pixel 7a ile birlikte Android 14’ü duyurabilir. Aynı zamanda geliştiriciler, yazılımı yıl sonunda halka açık sürümden önce test etmek için yeni SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) sürümüne erken erişim elde eder.

Şimdi gelişimi nasıl gördüğünüzü bilmek istiyoruz. Google tarafından kötü amaçlı yazılımlara karşı aktif olarak korunmak mı yoksa kendi güvenliğinizden sorumlu olmak mı istiyorsunuz? Görüşlerinizi bize yorumlarda yazın!genel-27