Apple, kullanıcıların HomePod’larını kontrol etmek için daha geniş bir hareket yelpazesi kullanmalarını sağlayacak yeni bir patent sundu. bu HomePod – özellikle en sonuncusu – farkındalık açısından zaten oldukça akıllı, ancak Apple gelecekteki yorumlamalarla işleri başka bir düzeye taşımak istiyor gibi görünüyor.

bu HomePod şu anda kendisini içinde bıraktığınız odanın ses ortamına uyacak şekilde ayarlayabiliyor. Her zaman ses kontrolünü dinliyor ve evinizdeki diğer akıllı teknolojilere hızlı bir şekilde bağlanabiliyor. Şimdiye kadar, oldukça etkileyici, ancak bu özelliklerin varyantları diğer üreticiler tarafından zaten sunuluyorsa, örneğin Samsung veya Google.

Ancak bu yeni patent başvurusuna göre, AppleInsider not edildiğinde, bir sonraki adım HomePod’un hareketleri algılamasını sağlamaktır. Patent, “Kullanıcı Varlığına ve Etkinliğine Yanıt Vermek İçin Çoklu Ortam Bilgi İşlem veya Eğlence Sistemi” başlıklı – dilin yuvarlanması, evet – ve temel olarak HomePod çevresindeki kullanıcıları izlemekten ibaret.

Patentte verilen örnek hareketlerden bazıları el sallamanın, diğer el hareketlerinin veya odalara girip çıkmanın algılanmasını içeriyor. Listedeki sonuncuyu ele alalım ve basit bir örnek olarak kullanalım: Eğer ayarlarsanız, HomePod herkesin odadan çıktığını algıladığı anda müzik çalmayı durdurabilecektir. Düzenli!

HomePod’daki hareketler nasıl çalışacak?

Hareket algılama, derinlik görüntü sensörü veya kamera gibi optik bir sensörle donatılmış gelecekte bir HomePod gerektirecektir. Bu, HomePod’un çevresini taramasına, sahne geometrisini tanımasına ve ardından odaya giren biri gibi herhangi bir değişikliği izlemesine olanak tanıyan gizmo olacaktır. Tespit edilen herhangi bir değişiklik daha sonra belirli bir önceden belirlenmiş niyetle ilişkilendirilir ve bu da bir tür otomasyonu tetikler. Ancak bu aynı zamanda gelecekteki HomePod’un sizi 7/24 dinlemekle kalmayıp aynı zamanda gözünün üzerinizde olacağı anlamına da geliyor. Bundan ne istersen yap.

Patentte başka bir harika bilgi de keşfedildi. Temel olarak, zaten 7 adede kadar kullanıcı profilini ayırt edebildiği için HomePod’un kullanıcı kalıplarını öğrenmesini sağlar. Örneğin, bu kişilerden biri düzgün işitme sorunu yaşayan yaşlı bir kişiyse HomePod bunu algılayabilir ve kullanıcıya daha iyi bir deneyim sağlamak için sesini buna göre ayarlayabilir.

Genel olarak, patent, toplanan bilgilerin nasıl işleneceği ile değil, bu tespitin teorik olarak nasıl çalışacağı ile ilgilidir. Patentin kendisi verilmiş olsa da, bunun bir anlamı olduğundan emin olamayız. Apple gibi teknoloji devleri her yıl yüzlerce patent veriyor ve bunlardan çok azı meyvesini veriyor. Ne olursa olsun, bir parti başlatmak için HomePod’unuzu işaret etmek kesinlikle eğlenceli olacaktır.telefon-1