NASA’nın Mariner 10 uzay aracının Şubat 1974’te Venüs’ten uzaklaşırken çekilmiş görüntüsü. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Yakın zamanda kabul edilen bir makalede Çağdaş FizikImperial College London’dan bir fizikçi, güneş sisteminin en yaşanmaz gezegeni Venüs’ün atmosferinde yaşam aramanın önemini teşvik etmek için geçmiş misyonları ve son bulguları kullanıyor.

Bu, Venüs’ün atmosferinde fosfin varlığını keşfettiğini iddia eden 2020 tarihli bir duyurunun, 2022’nin sonlarında NASA’nın kısa süre önce emekliye ayrılan SOFIA uçağından yapılan takip gözlemleriyle yalanlanması olarak geliyor. Buna rağmen, Dr. Londra Imperial College Fizik Bölümü geçenlerde Universe Today’e “Venüs’ün atmosferinde tuhaf bir şeyler olduğunu” söyledi.

Dr. Clements, Universe Today’e “Fosfin tespiti ortadan kalkmadı ve muhtemelen amonyak varlığının da kattığı başka anormallikler var” dedi. “Bu anormalliklerin kökenini bilmiyoruz ve çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, ancak uygun şekilde titiz incelemeye rağmen ısrar ediyorlar. Farklı gözlemlerin neden görünüşte çelişkili sonuçlar verdiğini de anlamaya başlıyor olabiliriz.”

Çalışma için Dr. Clements, yaşamın ne olduğunu ve onu evrende nasıl arayabileceğimizi soruyor, ancak Venüs’e vurgu yaparak, gazetede güneşimizin ikinci gezegeninden “astrobiyoloji için olası bir aday” olarak söz ediyor. Venüs’ün mevcut ve eski gezegen koşullarını, Venüs’ün atmosferini ve 2017’de Hawaii’deki James Clerk Maxwell Teleskopu’ndan ve 2019’da Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisinden yer tabanlı teleskoplarla fosfin tespit edildiği iddiasını tartışıyor. NASA’nın SOFIA uçağının 2021’deki takip gözlemleri.

Bu çalışma, NASA’dan Cassini’nin 2000’lerde Satürn’ün uydusu Enceladus’un güney kutbundan çıkan su buharı jetlerinin varlığını doğrulamasıyla geldi; NASA’nın Curiosity ve Perseverance gezicileri, şu anda Mars yüzeyini geçmiş yaşamın belirtilerini aramak için araştırıyor; NASA, 2024’te Jüpiter’in su dünyası Europa’yı incelemek için Europa Clipper görevini başlatmaya hazırlanıyor; ve 2027’de Satürn’ün en büyük uydusu Titan’a Dragonfly görevini başlatmak. Ancak astrobiyoloji için tüm bu potansiyel hedefler göz önüne alındığında, Venüs’ün atmosferinde yaşam aramak ne kadar öncelikli?

Universe Today’e konuşan Dr. Clements, “Venüs’ü yaşam olasılığı için ana siteler listesine eklemeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi. “Bu iş hem yerden hem de uzay görevlerinden yapılıyor. İlginç olan, Venüs’ün (diyelim ki) Europa veya Enceladus’tan daha uygun bir hedef olması, bu nedenle oradaki görevler daha ucuz ve daha hızlı.”

Venüs’ün atmosferini incelemek için özel olarak tasarlanmış böyle bir yaklaşan NASA görevi, 2029’da başlaması ve 2031’de Venüs’e varması planlanan DAVINCI görevidir. DAVINCI, alet takımıyla Venüs’ün atmosferini daha önce hiç olmadığı gibi inceleyecek. Bu, yüzeye bir saatlik inişini yaparken binlerce ölçümü toplayacağı atmosfere bir titanyum sondanın düşürülmesini içerir. Bilim adamları, Venüs’ün ezici hava basıncı ve kavurucu sıcaklığı nedeniyle inişten sağ çıkmasını beklemiyorlar, ancak hayatta kalırsa neredeyse 20 dakikalık ekstra bilimi sıkıştırmayı umuyorlar.

Dr. Clements Universe Today’e “Bence DAVINCI, şu anda sahip olduğumuzdan çok daha iyi ‘temel gerçeği’ sağlayabileceği için çok önemli olacak” dedi. “Enstrümantasyona yapılan bazı eklemelerin, fosfin ve amonyak gibi belirli şeyleri arama yeteneklerine katkıda bulunma şansı da var.”

Dr. Clements, Venüs’e yaklaşan görevlerle birlikte geçmiş gözlemlerden elde edilen bol miktarda veriyle Universe Today’e şunları aktardı: “Venüs’teki fosfin hikayesi devam ediyor, yerden ve uzaydan daha fazla veri geliyor ve biz hala bilmiyoruz. fosfin varlığı, şu anda anlamadığımız yaşam veya bazı karmaşık abiyotik kimyaya bağlıysa.”

Daha fazla bilgi:
David L. Clements, Venüs, Fosfin ve Yaşam Olasılığı, arXiv (2023). DOI: 10.48550/arxiv.2301.05160

Dergi bilgileri:
arXiv


Universe Today tarafından sağlandı


Alıntı: Fizikçi, https://phys.org/news/2023-01-physicist-life-venus-atmosphere.html adresinden 25 Ocak 2023 tarihinde alınan Venüs atmosferinde yaşam arayışına devam etmeyi teşvik ediyor (2023, 25 Ocak).

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1