FBI, Kuzey Koreli Hackerları 100 Milyon Dolarlık Kripto Soygunu İçin Suçladı başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Alexander Khitrov (Doğrulanmış)

FBI diyor kiKuzey Kore rejimiyle bağlantılı siber suçluların, ABD merkezli bir kripto projesi olan Harmony Protocol’e geçen yıl 100 milyon dolardan fazla kayba yol açan saldırıdan sorumlu olduğu iddia ediliyor.

Pazartesi günü, FBI yayınlanan kısa bir açıklama “Lazarus” olarak bilinen tanınmış Kuzey Koreli hacker grubunun hack’ten sorumlu olduğunu doğrulayan bir soruşturmayı yakın zamanda bitirdiğini açıkladı. Hack, bir tür kripto “köprüsü”nün hedeflenmesini içeriyordu. dijital varlık aktarım mekanizması o olmuştur ortak hedefler Son yıllarda bilgisayar korsanları için. Geçen Haziran ayında gerçekleşen saldırı, Harmony’nin Ethereum tabanlı köprüsündeki güvenlik açıklarından yararlandı. Cointelgraph raporları.

Yetkililer, bu yılın 13 Ocak’ında, soygun sırasında çalınan paranın (toplam 60 milyon dolarlık token) Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından “Railgun” olarak bilinen bir gizlilik protokolü kullanılarak çeşitli kripto cüzdanlarına aklandığını söylüyor. Bu fonlardan bazıları daha sonra tarafından “donduruldu”. cüzdanları kontrol eden kripto servis sağlayıcıları.

Yıllardır siber suçlular Hermit Kingdom ile bağlantılı suçlandı web3 projelerinde yüksek profilli saldırılar için. Araştırmacılar, DPKR bilgisayar korsanlarının sadece kendi ceplerini doldurmadıklarını, aynı zamanda kripto korsanlıklarında çalınan parayı rejimin girişimlerini finanse etmeye yardımcı olmak için sıklıkla kullandıklarını söylüyorlar. nükleer silah programı. Geçen yıl, Lazarus grubunun da Ronin Köprüsü’nü tehlikeye attıpopüler bir kripto proje. Hackerlar sonunda kaçtı 600 milyon doların üzerinde parayla varlıklar, onu tarihteki en büyük kripto soygunlarından biri yapıyor.

FBI, “Kuzey Kore’nin balistik füze ve Kitle İmha Silahları programlarını desteklemek için kullanılan sanal para biriminin Kuzey Kore tarafından çalınmasını ve aklanmasını tespit etmek ve engellemek” için kolluk kuvvetleri ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam ettiğini söylüyor.genel-7