Her iki platformun kullanıcıları arasında ünlü (veya rezil) Android – iOS tartışmasına defalarca tanık olduk. Ve hepimiz Apple ve Google’ın birçok kategoride rakip olduğunu biliyoruz. Ancak şirketlerden birinin içinden küçük bilgiler su yüzüne çıktığında ilginç oluyor. AppleInsider raporları Apple’ın gerçekten de Google’a kin beslediğini belirttiği bildirilen yaklaşık iki eski Apple mühendisi.

Apple’ın Android’in iOS’u nasıl kopyaladığı iddiasıyla kin beslediği bildiriliyor

bu Financial Times raporu iki şirket arasındaki rekabet hakkında iki eski Apple mühendisinden alıntı yapıyor. Her iki eski mühendis de Apple’ın Google ile olan ilişkisini tanımlamak için “kin” kelimesini kullandı… Hatta içlerinden biri buna “sessiz savaş” adını verdi. Görünüşe göre mühendisler daha fazla ayrıntıya girmemişler ancak söyledikleri oldukça ilginç. Haber kaynağına göre üç savaş alanı var ve ilki Apple Maps. Hizmet, 2005’te masaüstü için başlatılan Google Haritalar’ın yerini 2008’de Android uygulamasını ve 2012’de iOS uygulamasını alma umuduyla 2012’de başlatıldı. ve bugüne kadar birçok kişi Google’ın çözümünü Apple’ınkine tercih ediyor.

AppleInsider’ın belirttiği gibi, Google Haritalar iPhone’lar için Android’de bulunan adım adım yol tarifi özelliğini yayınlamadığı için Apple Haritalar oluşturuldu.

İkinci bir savaş alanı aramadır. Google bu cephede muhtemelen pratik olarak yenilmez olsa da Apple, en az 2015’ten beri Siri ve Spotlight tarafından kullanılan bir arama motoru olan AppleBot üzerinde çalışıyor ve bir Apple arama motoru hakkında ilham verici konuşmalar. Ancak, bu çabadan pekâlâ vazgeçilebilirdi: Söylendiğine göre Apple Search olduğu iddia edilen kilit personel, 2022’nin sonlarında Google’a katılmak için ayrıldı.

Ve üçüncü savaş alanı, elbette, reklam işidir. Bu muhtemelen kimseyi şaşırtmadı ve AppleInsider’daki kişilerin haklı olarak işaret ettiği gibi, “sessiz bir savaş” bile değil, Apple’ın işinin genişlemesi. Sonuç olarak, iki şirket arasındaki rekabet bariz ve açıkçası anlaşılır bir şey değil. Ancak ilginç olan şey, bildirildiğine göre, Cupertino’da bunun bir “sessiz savaş” durumu ve dahili olarak bir “kin” olarak görülmesiydi.telefon-1