CNBC ABD Adalet Bakanlığı’nın iki yıl içinde ikinci kez Google’a karşı bir antitröst davası açtığını bildirdi. 2020 yılında DOJ, şirketin çevrimiçi arama pazarındaki gücünü rakiplerinden kurtulmak için kullanmakla suçlanması nedeniyle Google’a karşı dava açtı. Bu dava eylülde yargılanacak. Salı günkü eylem, Google’ın dijital reklam endüstrisine hakim olması nedeniyle gerçekleşti. Hükümet, Google’ın çevrimiçi reklam işinin bazı kısımlarından kendisini elden çıkarması konusunda ısrar ediyor.
Davada DOJ’a katılan California, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island, Tennessee ve Virginia eyaletleridir. DOJ eyleminin yanı sıra Google, eyalet başsavcıları tarafından açılan üç diğer antitröst davasıyla karşı karşıya. Şirketin reklamcılık işiyle ilgili bir tanesi, Teksas Başsavcısı Ken Paxton tarafından açıldı.

Başsavcı Merrick Garland davayı Salı öğleden sonra açıkladı. Başsavcı, “Google’ın dijital reklamcılık teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik herhangi bir tehdidi ortadan kaldırmak veya ciddi şekilde azaltmak için rekabete aykırı, dışlayıcı ve yasa dışı temas kullandığını iddia ediyoruz.”

Google, 30 Eylül’de sona eren çeyrekte yaklaşık 55 milyar dolar reklam geliri elde etti

30 Eylül’de sona eren çeyrekte Google, 54,5 milyar dolar reklam geliri elde etti. Reklam dolarları, Arama uygulaması, YouTube, Google Ağı reklamları ve diğer reklamlar gibi Google mülklerinden gelir. Google’ın reklam işini eleştirenler, şirketin dijital reklamcılığın tüm yönlerine dahil olduğu için pazar hakkında rekabetin sağlayamayacağı bilgileri topladığını söylüyor.
Google’ın sektördeki hakimiyeti, Adalet Bakanlığı’nın endişe duymasına neden oldu. Google, çevrimiçi reklamcılık pazarının tüm taraflarını kontrol ediyordu “burası, “tüm reklam sunumu için her şeyden önce ve her şeyin sonunda yer” haline gelebilirdi. Google artık esasa göre rekabet etmek zorunda kalmayacaktı; rakipleri dışlayın.”

Şikayette, Google’ın reklam yöneticilerinden birinin, şirketin dijital reklam pazarının tüm yönlerini kontrol etme girişimini engellediği iddia edildi. Anonim Google çalışanı, “[I]Platforma, borsaya ve devasa bir ağa sahip olmamızla ilgili daha derin bir sorun mu var? Benzetme, Goldman veya Citibank’ın NYSE’ye sahip olmasıydı.”

Şikayet, Google’ın çevrimiçi reklam pazarına hakim olmasının bir sonucu olarak, “sınırsız rekabet baskısının fiyatları disipline edebileceği ve daha yenilikçi reklam teknolojisi araçlarına yol açabileceği bir pazarda web sitesi oluşturucularının daha az kazandığını ve reklamverenlerin olduğundan daha fazla ödediğini” söylüyordu. sonuç, piyasa katılımcıları için daha kaliteli ve daha düşük maliyetli işlemler.” Google, 2008’de Double Click reklam sunucusunu ve 2009’da AdMob’u satın aldı. İkincisi, Google’ın AdX’i oldu. Hükümet, bu satın almaların Google’ın, reklam satın alma sürecinin en azından bir kısmı için Google’ın rakiplerini kullanmak yerine yayıncılardan tüm kaynaklarını kullanmalarını talep etmesine izin verdiğini söylüyor.

Google, Adalet Bakanlığı’nın “kusurlu bir argümanı ikiye katladığını” söylüyor

Dosyalama, “Aslında, Google, Peter’dan (reklamcılar) Paul’e (yayıncılar) ödeme yapmak için soyuyordu ve bu arada, ortadaki kendi ayrıcalıklı konumu için ağır bir işlem ücreti alıyordu. Web sitesi yayıncılığının finanse edilmesine yardımcı olmaktan ziyade, Google, platformlarına rekabet üstü ücretler uygulayarak reklam gelirlerini kendisi için çekiyordu. Rakip bir yayıncı reklam sunucusu, özellikle Google’ın Google Ads’den gelen tutsak reklamveren talebine erişim olmadan, Google’ın şişirilmiş reklam fiyatlarıyla rekabet edemezdi.”

Dava şöyle devam ediyor: “Yanıt olarak, Google tanıdık bir taktik kullandı: herhangi bir rekabet tehdidini ele geçirin, ardından ortadan kaldırın.” Dava haberi, Google’ın ana şirketi Alphabet’in hisselerini üç haneli rakamların altına indirdi ve hisseler normal işlem saatlerinde 2,00 dolar veya %1,98 düşerek 99,21 dolara indi. Mesai sonrası işlemlerde, hisse senedi 74 sent (%.75) daha düşerek 98.47$ oldu.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “DOJ’un bugünkü davası, son derece rekabetçi reklam teknolojisi sektöründe kazananları ve kaybedenleri seçmeye çalışıyor” dedi. Yakın zamanda bir federal mahkeme tarafından reddedilen DOJ, yeniliği yavaşlatacak, reklam ücretlerini artıracak ve binlerce küçük işletme ve yayıncının büyümesini zorlaştıracak kusurlu bir argümanı ikiye katlıyor.”telefon-1