Sıçrama Dağı

Fotoğraf: Disney Parkları

Açık için kapanış günü Sıçrama Dağı Walt Disney World’de, bekleme süreleri üç saati aştı. Magic Kingdom’ın Hayranları 1989 su günlüğü cazibe demek için toplandı Güle güle; aralarında vardı millet gerçekten dört gözle bekliyorum Tiana’nın Bayou Macerası yeniden tema. Sonra vardı olan hoşnutsuz aşırılık yanlıları hala tutunuyor kendi C’lerinden biriymiş gibi yolculuğabirleşik anıtlar.

Wile ilişkili artan duygularla ikincisi— öyle bir şey pek sürpriz değil hepsini göz önünde bulundurarak yapılan dilekçeler sürüşe karşı Prenses ve Kurbağa yeniden tasarlamak– para kazanma şansı gelir. Ve bu yüzden iddiaya göre su alındı dan flume ride, eBay’de yerini aldı, burada jars 20’den herhangi bir yere gidiyor 50 dolara bir pop. Gerçekten ulaştık en düşük şekli Güneyin Güneyi metalaştırma 1880’de Joel Chandler Harris tarafından “yazılan” Remus Amca hikayelerinden tam da bunu yapmanın uzun tarihi, 1946 Disney özelliğine, ile 1980’lerin sonu oluşturulması Sıçrama Dağı.

eBay Splash Dağ Suyu

Ekran görüntüsü: eBay

Burada lafı dolandırmayacağım: bazı hayranlar normalleştirme Sıçrama Dağı kendi varlığı rolü küçümsediği için Güneyin Şarkısı cazibe içinde olduğunu iddia ederek hikayenin açık ırkçılığından bir muafiyet çünkü onun hiçbiri insan karakterler – yani köle hikaye anlatıcısı Remus Amca ve efendisinin çocukları – yolculukta gösteriliyor ve bunların yerine sadece mutlu-şanslı hayvan yaratıkları.

Harris, Remus Amca ve efendisinin ailesinin “nazik tipli” karakterlerini yaratmış olabilir. ancak tahsis etti hayvan folkloru kölelerden, gibi yaratık karakterlerle Tavşan aslında için alegori olarak hizmet etmek özgürlüğe giden yolda kölelik sırasında Afrikalı Amerikalıların kötü durumu. disney 19’un sonlarında hayalperestler80görünüşe göre bundan habersizdi ve varsayıldı animasyonlu tavşan ve arkadaşlar adil bir oyundu üzerinde kullanmak Sıçrama Dağı; Disney hayranları da Disney ile ilgisiz olduklarını varsaydılar. orijinal hikayenin ırkçı unsurları. Aslında, Harris’in “döneminin” yanlış hizalanmış yeniden anlatımı ilham alan beyaz bir adam tarafından folklor başka bir beyaz adam, Walt Disney, Siyah kültürünü metalaştırmak için direniş hikayeleri, İç Savaş sonrası Güney’in pastoral bir merceğinden.

2012’de Afro-Amerikan edebiyat harikası Alice Walker, Gürcistan İncelemesi o “Filmdeki Remus Amca, mirasımızı – aslında doğuştan hakkımızı – onu bir tür konuşan oyuncak ayı olarak gören patronluk taslayan beyaz çocuklara aktarmak için temelde kendi çocuklarını ve torunlarını görmezden gelmeyi uygun gördü. Bu filmi izlediğimde kaç yaşındaydım bilmiyorum -muhtemelen sekiz ya da dokuz- ama bunu yalnızca babamın, annemin yönlerini gördüğüm Remus Amca gibilerden değil, büyük bir yabancılaşma olarak deneyimledim. aslında hepsi Bbu hikayeleri anlatan tanıdığım insanlardan yoksun – ama aynı zamanda beyaz insanların yaratılış bağlamına geçen hikayelerin kendilerinden de anlamsız olarak algıladım. Böylece küçük yaşta bir icatla kendi halk kültürümden ayrılmış durumdaydım.”

Şimdi, Disney, Harris malikanesiyle şu şekilde girdi: Güneyin Şarkısı serbest bırakılmak üzere ayarlandı, filmin Turner Classic Movies ile ilgili notlarında belirtildiği gibi— değildi Filmin adından Remus Amca’ya yapılan bir göndermeyi kaldırmasından, üzerinde çalıştığı çiftlikteki durumunu açıklamamasından ve filmin çağını çok az değiştirmesinden memnun. Hangisi kesinlikle bir şey için ortalarında vizyona giren film40’lar, yine de Disney, Afro-Amerikan yerel dilini filmin ana olay örgüsü noktası olarak tuttu; onun tarafından kucaklanan beyaz çocuk karakteri karşısında babasının istekleri. Bu getiriyor pek çok yeni bağlam hikaye ve the şarkı sözleri Güneyin Şarkısı “Zip-aDee-Doo-Dah”—bu, ağırlıklı olarak Sıçrama Dağı—mbenDisney World ziyaretçilerinin çoğu Yıllar boyunca, filmin sunduğu Siyah kültürünün kolayca sindirilebilir metalaşmasına farkında olmadan katılanlar.

Disney burada suçu taşıyor rol yapmak film sadece saklanabilirdışında Yaptıkları sürece para kazandıran ve izleyicilerin yapmayacağını uman parçalar fark etme. Disney+’daki seçkin filmlerde, belirli yayınları tutan uyarı etiketleri yer almaya başladı sorunlu içerikler içerdiğinde sorumlu, modası geçmiş malzeme-ancak Güneyin Şarkısıkaderi biraz daha karmaşık. Yayıncı kullanıma sunulduğunda, Son teslim tarihi paylaşılan Disney CEO Bob Iger’in filmin yokluğuna ilişkin bir izleyici sorusuna yanıt Disney+ ve o filmin “bugünün dünyasına uygun olmadığını, wki bu değil. Dstres, fakat, izleyicilere bunun bir ürün olduğuna dair güvence verme varsayımıdır ondanzamanTCM’nin protestoları not almasına rağmen filmin gösterime girmesiyle birlikte, t’den ırksal olarak entegre çabalar olan grev hatlarıUlusal Negro Kongresi, tDemokrasi için Amerikan Gençliği, tBirleşik Negro ve Müttefik Gaziler, ve Amerikan Yahudi Konseyi ABD’nin büyük şehirlerindeki sinemalarda. O sırada NAACP filme itiraz etti, şunu söyleyerek “Ne Kuzeydeki ne de Güneydeki izleyicileri gücendirme çabası içinde olmayan prodüksiyon, köleliğin tehlikeli bir şekilde yüceltilmiş bir resmini sürdürmeye yardımcı oluyor… [the film] ne yazık ki pastoral bir efendi-köle ilişkisi izlenimi veriyor ki bu gerçeklerin çarpıtılmasından başka bir şey değil.”

Disney’in “hadi hepsini bir kenara atalım” duruşu bir ideal değildi hala çevreleyen sorunları ele almak için strateji Güneyin Şarkısı—tarafından kanıtlanan çok sayıda Disney hayranı Sahip olmak iddia edilen nostaljik sadakat Sıçrama Dağı. Bu bazı snasıl hızlı para kazanmak için sürüler halinde kütük su bardakları, kendilerini hisseden bağnaz hayranların varlığını doğruladı. onların bir parçası gibi tarih neçalınıyoronlara ilham veriyor Dolaşmak Disney Imagineering ve şirketindeki çeşitli çalışanlara karşı dilekçeler kapsayıcı hikayeler yaratmaya çalışır. Her şey, kavanozlardaki suyla temsil edilen sahip oldukları nefretle özetlenmiştir; gerçekliğin soğuk sıçramasına maruz kalmak yerine sadece bakabilirler.

Splash Mountain'ı kurtarmak için dilekçeler

Ekran görüntüsü: Change.org

Disneyland’ın Sıçrama Dağı henüz bir kapanış tarihi açıklamadı. Tiana’nın Bayou Macerası 2024 yılında açılması planlanıyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7