‘Canavar’ serbest bırakıldı: Avrupa’nın JUICE uzay aracı, Nisan ayında planlanan lansmanından önce Fransa’da tanıtıldı.

Avrupa’nın JUICE uzay aracı, Jüpiter’in buzlu uydularının yüzeyinin altında gizlenmiş okyanusların dünya dışı yaşama ev sahipliği yapma potansiyeline sahip olup olmadığını öğrenmek için Güneş Sisteminde sekiz yıllık bir yolculuğa çıkmaya hazır.

Şimdilik Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE), Fransa’nın güneybatısındaki Toulouse kentinde üreticisi Airbus’ın beyaz bir odasında. Ama bu gezegendeki günleri sayılı.

Yakında uzay aracı, Şubat ayı başlarında Güney Amerika kıyılarında Fransız Guyanası, Kourou’daki Avrupa’nın uzay üssüne gitmeden önce, kanatları dikkatlice katlanmış bir konteynere konulacak.

Oradan, Avrupa’nın şimdiye kadarki en iddialı uzay görevlerinden birinin Nisan ayında başlaması planlanıyor.

Proje üzerinde yıllarca çalışan Toulouse’daki bilim adamları ve mühendisler, “canavar” dedikleri şeye veda etme düşüncesi karşısında açıkça duygulanıyorlar.

Sonunda altı tonluk uzay aracını Cuma günü gazetecilere tanıttılar – 10 bilimsel aletini, Dünya ile iletişim kurmak için 2,5 metre (sekiz fit) çapındaki antenini ve hala son bir kez test edilmesi gereken çok çeşitli güneş panellerini gösterdiler.

Bir veda hediyesi olarak, uzay gemisinin arkasına, 1610’da Jüpiter’i ve onun en büyük uydularını ilk tespit eden İtalyan astronom Galileo Galilei’nin anısına bir hatıra plaketi asıldı.

JUICE Airbus proje yöneticisi Cyril Cavel, volkanik Io ve buzlu kardeşleri Europa, Ganymede ve Callisto’nun “bizim dışımızda keşfedilen ilk uydular” olduğunu söyledi.

JUICE üzerinde yıllarını harcayan bilim adamları ve mühendisler veda ederken duygusallaşıyor

JUICE üzerinde yıllarını harcayan bilim adamları ve mühendisler veda ederken duygusallaşıyor.

Cavel, Galileo’nun teleskopla yapılan gözlemlere dayanan ilk tezi olan “Sidereus Nuncius” adlı eserinin bir kopyasını taşıdı.

400 yıldan fazla bir süre sonra JUICE, Jüpiter’in uydularından birinin etrafında dönen ilk uzay aracı olmadan önce Europa, Ganymede ve Callisto’nun çok daha net bir görüntüsünü verecek.

Dünya ‘mancınık gibidir’

Mars’ın ötesinde başlayan dış güneş sistemine giren ilk Avrupa uzay görevi olacak.

Jüpiter, Dünya’dan 600 milyon kilometreden (370 milyon mil) daha uzakta ve JUICE, Temmuz 2031’de planlanan varışından önce dolambaçlı bir yol izleyecek.

Uzay aracı, yol boyunca bir destek için Dünya’nın – ardından Venüs’ün – yerçekimini kullanarak toplam iki milyar kilometre yol kat edecek.

Avrupa Uzay Ajansı’ndaki (ESA) JUICE proje bilimcisi Nicolas Altobelli, “Jüpiter’e ivme kazandıran bir mancınık gibi” dedi.

Ekstra seyahat süresi, gezegenler arası bir uzay aracı için şimdiye kadar yapılmış en büyük olan 85 metrekarelik bir alanı kapsayan JUICE’ın güneş panellerinin mümkün olduğu kadar fazla güç emmesine izin verecek.

JUICE'ın arkasında Jüpiter'i ve onun en büyük uydularını 1670'te ilk tespit eden İtalyan astronom Galileo Galilei'ye bir saygı duruşu

JUICE’ın arkasında, 1670 yılında Jüpiter’i ve onun en büyük uydularını ilk tespit eden İtalyan astronom Galileo Galilei’ye bir saygı duruşu.

Sıcaklığın eksi 220 santigrat dereceye düşebileceği Mars ve Jüpiter arasındaki “don çizgisini” geçtiğinde bu güce ihtiyacı olacak.

O zaman JUICE’ın Jüpiter’in yörüngesine girebilmesi için dikkatli bir şekilde frene basması gerekecek. O kısım için, kendi başına.

Cavel, “Hiçbir şey yapamadan manevrayı Dünya’dan takip edeceğiz – başarısız olursa görev kaybedilir” dedi.

Uydu, Jüpiter’in yörüngesinden Europa, Ganymede ve Callisto’ya 35 uçuş yapacak. Ardından, sonunda yüzeyine düşmeden önce üçünün en büyüğü olan Ganymede’nin yörüngesine girecek.

‘Büyük balık’ aramıyorum

JUICE’ın buza nüfuz eden kameraları, sensörleri, spektrometreleri ve radarları, geçmiş veya şimdiki yaşam için yaşanabilir olup olmadıklarını belirlemek için ayları inceleyecek.

Ayların donmuş yüzeyine değil, 10-15 kilometre aşağısına, uçsuz bucaksız sıvı okyanusların aktığı yere bakıyor olacak.

Bu aşırı ortam, bakterilere ve tek hücreli organizmalara ev sahipliği yapabilir.

JUICE uzay sondası, Jüpiter'i ve buzlu uydularını keşfetmek için

JUICE uzay sondası, Jüpiter’i ve buzlu uydularını keşfetmek için.

ESA genel müdürü Josef Aschbacher, ancak misyonun “büyük balıkları veya yaratıkları” tespit edemeyeceğini söyledi.

Bunun yerine, Jüpiter’in yerçekiminin uyduları üzerindeki gelgit etkisinden gelebilecek sıvı su ve bir enerji kaynağı da dahil olmak üzere yaşamı destekleyebilecek koşulları arayacaktır.

Altobelli, manyetik sinyallerin ölçülmesinin Ganymede’deki suyun kayalık çekirdeğiyle temas halinde olup olmadığını belirleyebileceğini ve bunun da yaşam için gerekli kimyasal elementlerin “suda çözünmesine” izin vereceğini söyledi.

NASA’nın Clipper misyonunun, Europa’yı incelemek için kendi arayışıyla 2024’te başlaması planlanıyor.

Cavel, uydulardan birinin yaşamı barındırmak için özellikle iyi bir aday olduğunu kanıtlarsa, “bir sonraki mantıklı adımın” yüzeye inmek için bir uzay aracı göndermek olacağını söyledi.

JUICE’ın “Ganymede yüzeyindeki yaşamına son vereceği” düşüncesinden etkilendiğini de sözlerine ekledi.

© 2023 AFP

Alıntı: Avrupa’nın JUICE uzay aracı, Jüpiter’in buzlu uydularını keşfetmeye hazır (2023, 24 Ocak), 25 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-europe-juice-spacecraft-ready-explore.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1