Android 14 ile gelen bir değişiklik, akıllı telefon kullanıcılarının Play Store’dan yüklemek yerine başka bir yazılım yükleseler bile cihazlarına yükleyebilecekleri uygulamalara kısıtlamalar getirecek.

Google’ın değişikliği, Android işletim sisteminin eski sürümlerinde bulunan açıklardan yararlanan kötü amaçlı yazılımların yayılmasını durdurmaya yardımcı olacaktır, ancak sık sık yandan yükleyiciyseniz, Play Store dışı uygulamaları kullanmayı biraz zorlaştırabilir.

En son Android sürümünün veya Apple’ın en yeni iOS sürümünün veya Microsoft’un Windows işletim sisteminin yıllık olarak piyasaya sürülmesi, yalnızca en iyi Android akıllı telefonların yararlanabileceği yeni özellikler getirmiyor. Ayrıca bilgisayar korsanlarının cihazınıza girmesini zorlaştıran yeni gizli güvenlik araçları da içerir. Sonunda, bilgisayar korsanları korumaları aşmanın bir yolunu bulacaktır, ancak bu noktada Google, umarım Android 14’ün çok ötesine geçerek işletim sisteminin hala kırılmamış bir sürümüne geçmiş olacaktır.

Ancak, eski Android işletim sistemi yapılarındaki kusurları bulmak işe yaramaz. Bilgisayar korsanları, özellikle Google’ın işletim sisteminin bu eski sürümlerini hedefleyen uygulamalar oluşturabilir ve daha sonra, cihazınıza yüklerseniz akıllı telefonunuzdaki bazı korumaları atlamak için kusurlarından yararlanabilir.

Neyse ki Google, Play Store’da bulunan yeni ve güncellenmiş uygulamalara kısıtlamalar getirerek bunun çoğuna bir son verebiliyor. Şu anda, yeni listelenen Play Store akıllı telefon uygulamalarının Google’ın resmi uygulama mağazasına girmesine izin verilmesi için Android 12 veya üstünü (veya WearOS için oluşturulmuşlarsa Android 11 ve üstünü) hedeflemesi gerekir.

Görünüşe göre Android’e gelen büyük güncelleme (üzerinden 9to5Google (yeni sekmede açılır)), bu uygulama kısıtlamalarının artık yalnızca Play Store uygulamaları için geçerli olmayacağıdır. bir değişiklik Android 14’ün kodu (yeni sekmede açılır) bu, dosya Android’in çok eski bir sürümünü hedefliyorsa, Play Store’da bulunmayan uygulamaları yüklemek isteyen kullanıcıların (APK dosyalarını yandan yükleyerek) engelleneceği anlamına gelir.

Başlangıçta değişiklik, kullanıcıların yalnızca Android’in en eski sürümlerinden uygulama yüklemesini engelleyecek, ancak sonunda, yan yükleyicilerin Android 5 veya önceki sürümlerini destekleyen uygulamaları yüklemesi kısıtlanacak. Bu nedenle, Android’in çok eski bir sürümü üzerine kurulmuş, Google Play Store dışında sevdiğiniz bir uygulama varsa, geliştiriciyi Android 14 yayınlanmadan önce uygulamayı güncellemeye teşvik edebilirsiniz.

Bununla birlikte, eski uygulamayı yine de yükleyebileceksiniz, yalnızca birkaç ekstra adım atacak komut kabuğu (yeni sekmede açılır). Bu, süreci kesinlikle daha sıkıcı hale getirse de, bir uygulamayı yüklemeden önce iki kez düşünmeniz gerekeceğinden, birinin yanlışlıkla donanımlarına kötü amaçlı yazılım yüklemesi olasılığını büyük olasılıkla büyük ölçüde azaltacaktır.

Zamanla Google’ın, kullanıcıları Android’in daha sonraki sürümlerine bile kilitleyen kısıtlamalar getirmesini bekliyoruz. Ancak kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadelede bu strateji, güvenliği pek çok kullanıcıyı platforma çeken özgürlükle dengeleyen harika bir orta yol gibi görünüyor.

Daha güvenli bir işletim sistemi arayışında indirmelerinizin daha fazla kısıtlanmasını sorun etmiyorsanız, uygulamaları yandan yüklemek çok çok daha zor olan en iyi iPhone’lardan birini almak isteyebilirsiniz.genel-6