15 Haziran 2014'te US Geological Survey tarafından yayınlanan fotoğrafta, bir kutup ayısı Alaska'daki Çukçi Denizi'nde yüzdükten sonra kurur.

15 Haziran 2014’te US Geological Survey tarafından yayınlanan fotoğrafta, bir kutup ayısı Alaska’daki Çukçi Denizi’nde yüzdükten sonra kurur.
Fotoğraf: Brian Battaile/US Geological Survey (AP)

Alaska’nın Galler eyaletine bağlı küçük bir balina köyünde geçen hafta bir kadın ve 1 yaşındaki oğlu bir kutup ayısının saldırısına uğradı. Küçük Batı Alaska kasabasında devriye gezen kutup ayısının yakın zamanda yaptığı bir hata, Alaska’da 30 yıl sonra bir kutup ayısının ilk ölümcül parçalaması olan saldırıya katkıda bulunmuş olabilir. AP’ye göre. Ayıların avlanacakları daha az deniz buzu olduğundan, yiyecek ararken insanlarla giderek daha fazla karşılaşabilirler.

17 Ocak’ta 24 yaşında Yaz Myomick oğlu Clyde Ongtowasruk ile bir kar fırtınası sırasında yerel bir okuldan ayrılmıştı; Görgü tanıkları, kısa bir süre sonra, düşük görüş mesafesinde, ayının saldırdığını söyledi. Okuldaki insanlar ayıyı korkutmak için dışarı çıktılar ama ayı onlara saldırdı ve onlar tekrar içeriye sığınmak zorunda kaldılar. İlişkili basın bildirildi. Sonunda, bir topluluk üyesi bir silahla geldi ve kadın ve bebeği parçalamaya devam eden ayıyı öldürdü.

Galler, Alaska gibi topluluklar, geçmişte hayvanları insanlara çok yaklaşmaktan caydırmak için kutup ayısı devriyeleri kullandılar, çok yaklaşan ayıları korkutmak için parlak ışıklara ve yüksek seslere güvendiler. AP’ye göre Galler kasabası, Dünya Yaban Hayatı Fonu’nun yardımıyla 2014 yılında bir devriye kurdu, ancak covid-19’un yayılması gibi faktörler programın devre dışı kalmasına neden oldu. Geçen haftaki trajik saldırı, devriyelere olan ilgiyi yeniden canlandırdı: “Şu anda Galler’de ‘Hey, belki de işler buna ihtiyacımız olacak kadar değişti ve bunu nasıl yapacağız?’ Bering Boğazı Okul Bölgesi yöneticisi AP’ye söyledi.

Kutup ayıları genellikle açık havada halkalı ve sakallı fokları avlar. Deniz buzu. Ancak iklim krizi hava durumunu değiştirdikçe, Kuzey Kutbu’nda daha yüksek sıcaklıklarbüyük beyaz kuzey daha az buza sahip ayıların diyet ihtiyaçlarını desteklemek için. Bu, bazı kutup ayılarının uzun, sert kışlarda hayatta kalmak için yeterli yiyecek ararken kasabalara daha yakın dolaştığı anlamına gelir.

“Buzsuz dönem, 1980’lerde olduğundan yaklaşık üç ila dört hafta daha uzun. Polar Bears International personel bilimcisi Alysa McCall, 2022’de Earther’e şunları söyledi: bir kutup ayısı. Ve bu nadir olsa da oluyor.”

2017’de Churchill, Manitoba bölgesinde bir kadın az kalsın öldürdü Cadılar Bayramı partisinden eve yürürken bir kutup ayısı tarafından. İdeal olarak, devriyeler hem insanları hem de savunmasız ayılar insan-yaban hayatı etkileşimleri sırasında öldürülmekten.genel-7