Burnout Paradise bu hafta 22 Ocak 2023’te 15. yıl dönümünü kutladı. Aşağıda, ikonik oyunun arcade yarışlarına benzersiz yaklaşımının gelecek yıllarda standardı belirlemeye nasıl yardımcı olduğuna bir göz atacağız.

Bir atari yarış oyununda çoğu zaman, uzaklarda muhteşem bir manzarayla kırlarda gıcırdayan bir yarış arabası görürsünüz – bundan başka bir şey değildir: asla ulaşamayacağınız uzak bir ortam. Bunun yerine, vitrin süsü görevi gören o uzak sahne ile takip etmeniz gereken tek bir yol var.

Şimdi oynuyor: Burnout Paradise Remastered’da Muhteşem Atlayışlar, Çılgın Kazalar, Akrobasiler ve Daha Fazlası

Bir Corvette’e atlamak, yolda uçmak ve birkaç dakika sonra inmekle ilgili bir tür olan bu tür Hollywood benzeri set, atari yarışçılarının çoğunun arka planıydı. İstediğin kadar çok yarış oynayabilirsin ama eğlence asla bundan öteye gitmez.

Bunun bir nedeni vardı. Korumalı alanlar dağınıktır ve sıkı tasarıma izin vermez. Arcade yarışçıları inanılmaz derecede hızlı hareket ediyor – özellikle çok oyunculu oyunlarda – bu ikisinin kombinasyonunu “gülünç derecede zor” yapıyor. [to develop],” eski Criterion baş oyun programcısı Iain Angus’a göre. “Gerçekten, gerçekten zor.”

Paradise City adlı hayali bir Kaliforniya kasabasını keşfe çıktığınız bir oyun olan Burnout Paradise, ortalığı dağıtırken ortalığı karıştırmakla ilgiliydi. Guns N’ Roses çalmaya başladığında ufuk çok yakındı

“Gidip rahatlayabileceğiniz bir oyun, gidip ortalıkta dolaşıp ortalığı karıştırabilirsiniz. [socialize] ve birbirinizle sohbet edin,” dedi Angus 2014’te röportaj yapmak. “Oysa diğer oyunların çoğu, bu yarışı ve şu yarışı ve şu yarışı yapıyoruz ve bu farklı bir hız ve farklı bir çevrimiçi deneyim tarzı.”

Criterion’un inanılmaz derecede popüler açık dünya yarışçısı, 22 Ocak 2023’te 15 yaşına girdi ve tür üzerindeki etkisi bugün hala hissediliyor. Alex Nevarro, GameSpot incelemesinde Paradise City’yi daha önce Burnout oyununda görülmemiş “harika bir şekilde uygulanmış bir konsept” olarak nitelendirdi. Need for Speed ​​ve Forza Horizon gibi yarış devlerinin yıllar sonra açık dünyaya dönmesine zemin hazırladı.

Diğer yarışçılar – Angus’a göre Paradise için bazı temeller oluşturan Test Drive Unlimited – sürücüleri daha önce açık dünyalarda yakınlaştırdı, ancak hiçbiri türün ruhunu Paradise kadar yakalayamadı. Genellikle yapacak çok az şeyle dolu devasa dünyalardı ve sürüş hiçbir zaman, Paradise City’nin keskin köşelerinden birini döndükten sonra Carson GT’nizi bir kanyonun kenarına çarptığınız zamanki kadar etkili değildi. Gösteri, çoğu zaman fazlasıyla yeterliydi.

Paradise fikrinin tamamı, oyuncuların atari salonu yarışına atlarken karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biri olan lobide çok fazla zaman geçirmek için bir çözüm olarak başladı.

Paradise yapımcısı Mark Webster, “İnsanların lobide gerçekte yarıştıklarından beş kat daha uzun zaman geçirdiklerini fark ettik” dedi. Sınır. Ekibi, oyuncuların Burnout Revenge ile nasıl etkileşime girdiğini takip etmişti. Biz de ‘Peki bu lobi neden bir oyun dünyası değil’ dedik. Bunun iyi bir fikir olduğunu düşündük ve gerçekten iyi bir fikir olduğu ortaya çıktı.”

Paradise City, her şeyden önce, diğer oyuncular şehrin diğer bölgelerinde hızla dolaşırken oyuncuların sorunsuz bir şekilde girip çıkabileceği bir lobi olarak tasarlandı.

Criterion, açık dünya lobisi fikrinin tasarladıkları yarışlardan daha popüler olduğunu keşfetti. Oyuncuların %90’ı Los Angeles benzeri metropolde dünyayı umursamadan uçmayı seçti. Çok azı yarışlar veya diğer tenha oyun modları için sıraya girdi.

Açık dünyalara sahip ilk oyun olmasa da, Grand Theft Auto III’ün piyasaya sürüldüğü 2001’den bu yana açık dünyaların popülaritesi artıyordu. Sandbox tasarım yöntemi bugün hala popüler. Geliştiriciler hala geniş manzaraları geçmek için yeni, yaratıcı yollar oluşturmaya çalışıyorlar.

Kusursuz açık dünyaya göre, bu oyun tarzının işe yaramasını sağlayan ilk yarış, Paradise City tamamlanmış hissedilen ilk açık dünya yarış pistiydi. Pek çok geliştirici, bunu DiRT ve Need for Speed: Most Wanted dahil sonraki oyunlar için ilham kaynağı olarak kullandı.

DiRT’in baş oyun tasarımcısı Paul Coleman, “Paradise’ın yaptığı gibi, kimsenin doğru boyuttaki paketi yakaladığını hâlâ düşünmüyorum,” dedi. Oyun geliştiricisi. “Şehrin ve çevredeki bölgenin ölçeği, Paradise’ın yapmak istediği şey için doğru geldi. Hemen hemen her kavşakta yapılacak bir şey vardı.”

Tükenmişlik Cenneti Yeniden Düzenlendi

Sandbox yarış pisti, zamanının ötesindeki tek tasarım öğesi değildi. 2008’de çevrimiçi oyunlar için duyulmamış bir yıllık ücretsiz indirilebilir içerik dahil edildi. Tasarım öğelerinin çoğu, Criterion’un ileriye dönük yaptığı işi de şekillendirdi.

“Criterion’un sonraki oyunlarda kullandığı birçok araç ve teknoloji o zamanlar geliştirildi, pek çok perde arkası şey; telemetri, tüm kullanıcıların ne yaptığını, nelerden keyif aldıklarını, neleri sevmediklerini, hangilerini Angus, “Bugünlerde tüm mobil oyunlar böyle yapılıyor” dedi. Hepsinin analitiği vb. var, bu yüzden bu, bunun erken bir biçimiydi.”

Paradise’ın 2008’de piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 15 yıl içinde yalnızca bir Burnout oyunu gördük ve bu bir yan üründü: 2011’de Burnout Crash. Paradise üzerinde çalışan ekibin çoğunluğu Criterion’dan ayrıldı ve şirket o zamandan beri Need for Speed, Battlefield ve Star Wars Battlefront gibi diğer seriler üzerinde çalıştı.

Angus, 2014’te başka bir Burnout oyunu almayacağımıza inanıyordu ve şimdiye kadar haklıydı. Burnout Paradise’ın getirdiği yenilikler, diğer birçok açık dünya yarış oyununda sıradan hale geldi, ancak çok az oyun, kıyıdan aşağıya keyifli bir yolculukla gelen yaz havasına ayak uydurabildi. Bir daha asla Paradise gibi bir oyun göremeyebiliriz, ancak Paradise City’den geçmek asla modası geçmeyecek.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1