Mumyanın BT taramaları, çocuğun iskeletini ve tılsımlarını ortaya çıkardı (en sağdaki taramada beyaz noktalar).

Mumyanın BT taramaları, çocuğun iskeletini ve tılsımlarını ortaya çıkardı (en sağdaki taramada beyaz noktalar).
resim: SN Saleem, SA Seddik, M el-Halwagy

Bir asırdan fazla bir süre önce, Mısır’ın Nag el-Hassay kentinde genç bir çocuğun mumyası bulundu. Ceset bugüne kadar sarılı durumda, ancak bir araştırmacı ekibi, çocuğun vücudunda ve içinde 49 tılsım bulmak için çarşafları incelemek için BT taramasını kullandı.

Mumya, Kahire’nin yaklaşık 500 mil güneyindeki bir Ptolemaios mezarlığındaydı ve kalıntıları yaklaşık 2.300 yaşındaydı. Ekibin yürüttüğü CT taramaları, çocuğun ölmeden önceki sağlığının ayrıntılarını da ortaya çıkardı. Onların araştırmaları yayınlanan bugün Tıpta Sınırlarda.

Firavun Tutankhamun gibi, yakın zamanda incelenen mumya, araştırmacıların ölçümüne göre 14 ya da 15 yaşlarında genç yaşta ölen yüksek sosyoekonomik statüye sahip bir erkekti. Yaklaşık 4 fit, 2 inç boyundaydı.

Çocuğun sosyal sınıfı, süslü gömülmesinden anlaşıldı – ekip, yaldızlı yüz maskesi nedeniyle kalıntılardan “Altın çocuk mumyası” olarak söz ediyor.

Araştırmacılar, mumyanın sargılarının altında daha fazla zenginlik kanıtı buldular: 30’u altından yapılmış 21 farklı muska şekli. Muskalar kasıtlı olarak vücudun belirli yerlerine yerleştirildi; mumyanın ağzında, araştırmacıların çocuğun öbür dünyada konuşmasına izin vermek için yapıldığına inandıkları altın bir dil muskası vardı. Çocuğun penisinin yanına, araştırmacıların mumyalama kesisini örtmek için olduğuna inandıkları iki parmaklı bir muska yerleştirildi.

Lahitin içinde bulunan mumya.

Lahitin içinde bulunan mumya.
resim: SN Saleem, SA Seddik, M el-Halwagy

Kahire Üniversitesi’nden bir araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı Sahar Saleem, “Bu mumyanın vücudu, sargıların kıvrımları arasında ve mumyanın vücut boşluğunun içinde üç sütunun benzersiz bir düzenlemesiyle güzel bir şekilde stilize edilmiş 49 muska ile kapsamlı bir şekilde dekore edilmişti” dedi. bir Frontiers sürümü. “Amaçları bedeni korumak ve öbür dünyada ona canlılık vermekti.”

Gizmodo’ya gönderilen bir e-postada Saleem, ekibin bir ölüm nedeni belirleyemeyeceğini ve çocuğun sağlığının iyi olduğunu söyleyebildiklerini söyledi. Mumyalama işlemi sırasında iç organlar çıkarıldığı için Saleem, hastalık belirtilerinin uzun süredir yok olan iç organlarda olabileceğini de sözlerine ekledi.

CT taraması sayesinde araştırmacılar, eserleri açmaya veya eserlere zarar vermeye gerek kalmadan eski mumyaları her zamankinden daha iyi bir şekilde görüyorlar. “Altın çocuk mumyası”nın daha fazla görüntüsü için tıklayın.genel-7