Uzay istasyonunun güneş panelleri ve küçük bir uydu yörünge konuşlandırıcısı, yörüngedeki laboratuvar Afrika ülkesi Namibya üzerinde süzülürken resmedildi. Kredi bilgileri: NASA

Pazartesi günü dört Expedition 68 astronotu iyileşen kemik koşullarını araştırırken, uzay tıbbı Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) en önemli araştırma önceliğiydi. Yörüngedeki laboratuvarın üç kozmonotu, günü çeşitli fizik çalışmaları yaparak, bir ikmal gemisini paketleyerek ve istasyon donanımına bakım yaparak geçirdi.

NASA astronotlar Nicole Mann, Josh Cassada ve Frank Rubio, Kibo laboratuvar modülünde tüm gün süren bir kemik araştırma oturumu için Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Uçuş Mühendisi Koichi Wakata’ya katıldı. Dörtlü, Kibo’nun Life Science Glovebox’ında araştırma örneklerine hizmet vererek çalıştı. Osteopromotif Kemik Yapıştırıcı ders çalışma.

Mikro yerçekiminde yaşamak, iskelet kök hücrelerini ve kemik dokusu rejenerasyonunu veya kemik onarımını etkileyebilir. Araştırmacılar bir kemik grefti yapıştırıcısı ağırlıksızlığın kök hücreler ve kemik dokusu üzerindeki etkilerini tersine çevirme potansiyeline sahip uzay istasyonunda. Sonuçlar, osteoporoz gibi Dünya’daki durumlar için tedavilere de fayda sağlayabilir. Astronotlar Çarşamba gününe kadar kemik araştırma faaliyetlerine odaklanacaklar.

İki kozmonot Pazartesi boyunca birkaç farklı uzay fiziği deneyi üzerinde çalıştı. Komutan Sergey Prokopyev, yüksek yüklü parçacık bulutlarının davranışını araştırdı veya plazma kristalleri, özel bir odada. Gözlemler, gelişmiş uzay aracı tasarımlarının yanı sıra Dünya’daki plazmaların daha iyi anlaşılmasına yol açabilir. Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin, mikro yerçekiminde manyetik ve elektrik alanlara maruz kalan sıvıların fiziğini inceledi.

Kozmonotlar ayrıca kargo faaliyetleri ve laboratuvar bakımı üzerinde de çalıştılar. Prokopyev, Şubat ayında yola çıkmasından önce ISS Progress 81 kargo gemisinde imha edilmek üzere eşya istifledi. Petelin, ISS Progress 82 ikmal gemisinin içinden navigasyon donanımını çıkardı ve ardından potansiyel depolama hacmini değerlendirmek için Nauka çok amaçlı laboratuvar modülünün iç alanını fotoğrafladı. Roscosmos Uçuş Mühendisi Anna Kikina, gününü yaşam destek ve elektronik sistemlerine hizmet vererek geçirdi.uzay-2