Fransız Thales ve İtalyan Leonardo’nun havacılık alanında uzmanlaşmış bir ortak girişimi olan Thales Alenia Space, 23 Ocak’ta duyurdu, TeQuantS projesinin yönetimi için Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile sözleşme imzalanması. İkincisi, uzay ve Dünya arasında kuantum iletişim teknolojileri geliştirmek “. Bu anlaşma bileşenin bir parçasıdır 4.0 Temel Rekabet Gücü uydu telekomünikasyon pazarı için teknolojilerin ve ürünlerin geliştirilmesi, doğrulanması ve gösterilmesini amaçlayan ESA ARTES programının. o da Ulusal Uzay Çalışmaları Merkezi (CNES) ve Avusturya Uzay Ajansı tarafından desteklenen.

Uydular sayesinde kuantum sınırlarını zorlamak

Gerekli cihazları oluşturun ” siber güvenlik uygulamaları ve geleceğin kuantum İnternet ağının gelişimi “. TeQuantS projesinin iddialı hedefi budur. Göre iletilen toplumun,” bu teknolojiler, Thales Alenia Space ve ortaklarının 2026 yılı sonuna kadar uydu ve optik yer istasyonları üretmek ” ve ” uydu aracılığıyla uzun mesafeli kuantum iletişim bağlantılarının performansının gösterilmesine yardımcı olacaktır. “. Bugün, karasal optik fiberler kuantum bilgisini doğrudan iletemez. sadece yaklaşık 150 kilometre. Thales Alenia Space’e göre bulaşma sınırlarını zorlamak için en iyi seçenek uyduların kullanımından geçmektir.

aynı kategoride

Microsoft, ChatGPT’nin Azure OpenAI Hizmetine geldiğini duyurdu

Bazen, bir konsorsiyum kuruldu Thales Alenia Space’e projenin sorunsuz çalışması için gerekli tüm uzmanlığı sağlamak. Bu, büyük bir grup (Airbus Defence and Space), yedi KOBİ ve start-up’tan (ALPAO, AUREA Technology, BERTIN Technologies, MIRATLAS, OGS Technologies, QTlabs ve SIGMAWORKS) ve iki laboratuvardan (LIP6 – Sorbonne Üniversitesi ve INPHYNI) oluşur. – Üniversite Côte d’Azur/CNRS).

Thales Alenia Space Telekomünikasyon Faaliyetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Marc-Henri Serre şunları söyledi: kuantum teknolojilerini geliştirmek için ortaklarımızla işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağız uydu aracılığıyla uzun mesafeli bir kuantum iletişim bağlantısı oluşturma yeteneğini gösterecek operasyonel bir hedefi olan ve bu alanda Avrupa egemenliğine katkıda bulunacak olan “. bir olduğunu ekliyor tek proje hem gelecekteki siber güvenlik hem de kuantum İnternet ağı zorluklarını ele alan “.

Ciddi siber güvenlik sorunları

Thales Alenia Space için TeQuantS projesi iki ana zorlukla karşılaşıyor. Her şeyden önce, ” geleceğin kuantum bilgisayarlarını ve kuantum sensörlerini üstel performans kazanımları vaadini gerçekleştirmek için birbirleriyle iletişim kurma ihtiyacı “. Ama her şeyden önce, önemli siber güvenlik risklerine yanıttır.

TeQuantS aracılığıyla konsorsiyum “ güvenli şifreleme anahtarları oluşturma “. Bunu başarmak için ışığın kuantum özelliklerini kullanmayı planlıyor. Onlara göre, ” bu servis cevap verecek şu anda kullanılan kriptografik araçları deşifre etme eğiliminde olan kuantum hesaplamanın tehditlerine “. Ocak ayının başında bir grup Çinli araştırmacının son keşifleriyle doğrulanan bir korku, RSA şifresini çözmeyi başardıçevrimiçi olarak en yaygın kullanılan kriptografi algoritmasıdır.genel-16