Microsoft ve OpenAI, ortaklıklarının genişletildiğini duyurdu. Bu çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım. Daha önce Microsoft’un AI araştırmalarına yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yapacağı düşünülüyordu, şimdi bu miktar onaylandı.OpenAI, “Dolayısıyla, teknolojimizi API’miz ve Azure OpenAI hizmetimiz aracılığıyla dağıtmak için Microsoft ile ortaklık kuruyoruz, böylece işletmelerin ve geliştiricilerin GPT, DALL·E ve Codex üzerine geliştirme yapmasına olanak tanıyoruz” dedi.

Yazılım devi, OpenAI’ye Azure bulut gücü sağlayacak ve bu da şirketin AWS ile aradaki farkı daha da kapatmasını sağlayacak. Ne de olsa Microsoft, bulut işini genişletmeyi planlıyor. Ayrıca OpenAI sinir ağı modellerini ürünlerine dahil edecek olan kurum, bunlara dayalı yeni ürünler de çıkaracak.

Özellikle Bing arama motorunun ChatGPT için destek alacağı daha önce aktarılmıştı. AI desteği, Office paketinde de görünecektir.

OpenAI’nin kendisi kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kalacak ve kârı sınırlı olacaktır. Daha önce bu şirketin Dall-E 2 sinir ağını geliştirdiğini unutmayın.genel-22