Yine başka bir taraf, Microsoft’un Activision-Blizzard’ı satın almasına karşı adımlar atıyor, ancak bu bir kuruluş veya şirketten değil, özel bir tüketici davasından kaynaklanıyor. Ve kısa bir süre önce, Kaliforniyalı bir yargıç Microsoft’un davayı dondurma teklifini geri çevirdi.

İlgili on oyuncu adına açılan dava ilk olarak geçen yıl açılmıştı. Reuters). Yargıç Jacqueline Scott Corley’nin kararı, söz konusu davanın davacıları tarafından 23 Mart’ta yapılacak bir teklifle takip edilecek.

Bu özel davada öne sürülen dava, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) kendi davasına benzer; burada Microsoft, video oyun endüstrisinde haksız bir avantaj elde ediyor ve bu da fiyatların artmasına ve tüketici seçeneklerinin azalmasına neden olabilir.

Microsoft, Activision-Blizzard anlaşmasını çevreleyen diğer endişelerle zaten meşgul. Google ve Nvidia, anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdiler ve sözde bir antitröst uyarısı şu anda Avrupa Komisyonu’nun (AK) üzerinde çalışıyor. Satın alınan şirket Activision-Blizzard bile, Çinli şirketin ActiBlizz’in Çin’deki oyun hizmetlerini genişletmeyi reddetmesinin ardından NetEase arasındaki gerilim nedeniyle rahatlayamıyor.

Bu son komplikasyonlara rağmen Microsoft, anlaşmanın sektör için “faydalı” olduğunu savunuyor.

Kaynak: Reutersoyun-6