Microsoft, Pazartesi günü OpenAI ile üçüncü tur bir ortaklığa girdi

Fotoğraf: Stephen Lam (Getty Resimleri)

Microsoft ChatGPT-maker ile üçüncü tur bir ortaklığa girdiğini duyurdu OpenAI yeni bir milyar dolarlık yatırım. Şirket ilk olarak bir 2019’da OpenAI ile ortaklık kurdu ve yapay zeka ile ilgili ürünlerini genişletmeye çalışırken iki yıl sonra ikinci turunu onayladı.

Şirket, süper bilgi işlem sistemleri geliştirmek için OpenAI ortaklığını kullanacak. AI yetenekleri için bağımsız araştırma ve geliştirmeyi ilerletmek, hangisi bir basın açıklamasında, OpenAI iddialar “Giderek daha güvenli, kullanışlı ve güçlü.

OpenAI, dünya çapında ilk üç yapay zeka laboratuvarından biri olarak derecelendirilmiştir ve sahibidir. ChatGPT son aylarda geniş çapta duyurulan istemlerden ve anahtar sözcüklerden oluşturulan tüm makaleler veya denemeler olarak metin üretir. Şirket aynı zamanda video oyunları için yapay zeka yazılımı geliştirerek dijitalleştirilmiş bir rakip yarattı. oyunlarda insan oyuncuları yendi.

Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Satya Nadella ayrı bir basın açıklamasında, “OpenAI ile ortaklığımızı, son teknoloji yapay zeka araştırmalarını sorumlu bir şekilde ilerletme ve yapay zekayı yeni bir teknoloji platformu olarak demokratikleştirme yönündeki ortak bir hırs etrafında oluşturduk” dedi.

“Ortaklığımızın bu sonraki aşamasında, endüstrilerdeki geliştiriciler ve kuruluşlar, uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için Azure ile en iyi yapay zeka altyapısına, modellerine ve araç zincirine erişebilecek.” ekledi.

Anlaşma bir hafta sonra geliyor Microsoft duyurusuced işten ayrılmayı planlıyor yaklaşık 10.000 çalışan Nadella yaptığı açıklamada, hizmetlerdeki dijital taleplerdeki değişiklik nedeniyle maliyetleri düşürme çabası içinde olduğunu söylemişti. Bir Microsoft sözcüsü, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada OpenAI ile olan ortaklığının şartları hakkında yorum yapmayı reddetti ve toplu işten çıkarmaların milyarlarca dolarlık anlaşmayı dengelemek için kullanılıp kullanılmadığı sorulduğunda sözcü, mali özelliklerin “açıklanmadığını” söyledi.

Microsoft yaptığı basın açıklamasında, ortaklığın küresel müşterilerin kendi AI uygulamalarını oluşturabilmeleri için süper bilgi işlem sistemlerinin geliştirilmesini finanse etmeye yardımcı olacağını ve OpenAI modellerini “tüketici ve kurumsal ürünlere” tanıtmasının yanı sıra “yeni dijital deneyim kategorileri” tanıtacağını söyledi. OpenAI teknolojisi üzerine inşa edilmiştir.”

Sam AltmanOpenAI CEO’su Microsoft ile yapılan iş birliğine ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Ortaklığımızın son üç yılı harika geçti. Microsoft, değerlerimizi paylaşıyor ve bağımsız araştırmamıza devam etmekten ve herkesin yararına olan gelişmiş yapay zeka oluşturmak için çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”genel-7