Microsoft, bu ayın sonundan itibaren Windows 10 Home ve Pro indirmelerinin satışını durdurmaya hazırlanıyor. Teknoloji devi duyuruyu Windows 10 ürün sayfası üzerinden yaptı. Duyuru, 31 Ocak 2023’ün Windows 10 indirme ve lisans anahtarlarının satışı için son gün olacağını söylüyor. Ancak Microsoft, Ekim 2025’e kadar Windows 10 için güvenlik güncellemeleri sunmaya devam edecek. Teknoloji devi, 14 Ekim 2025’ten itibaren Windows 10 desteğini tamamen bırakacak.

Ürün sayfasına göre, Windows 10 Home ve Pro indirmeleri 31 Ocak 2023’e kadar satışa sunulacak. Ancak işletim sistemi, bilgisayarları virüslerden, casus yazılımlardan ve casus yazılımlardan korumak için 14 Ekim 2025’e kadar güvenlik güncellemeleri almaya devam edecek. diğer kötü amaçlı yazılım. Microsoft, aynı konuda çok fazla ayrıntı paylaşmasa da, Windows pazarlama direktörü Amy Bartlow söylenmiş Müşterilerin Windows 10 Home ve Windows 10 Pro’yu resmi siteden yukarıda belirtilen zaman aralığına kadar satın alabileceği Verge. “Müşterilerin Windows 10 satın alma seçenekleri hakkında en son bilgilere sahip olmalarını sağlamak için Windows 10 ürün sayfasında bir güncelleme yapıldı” dedi.

Ancak Bartlow, şirketin Amazon gibi üçüncü taraf perakendecilerden sunulan Windows 10 indirmeleri ve lisans anahtarlarıyla nasıl başa çıkacağı konusunda herhangi bir şey paylaşmadı. Microsoft, teknoloji devi Ekim 2025’ten itibaren Windows 10 desteğini tamamen durduracağı için kullanıcıları Windows 11’i almaya teşvik ediyor. Windows 10 ilk olarak 2015’te piyasaya sürüldü. Şirket ilk olarak Haziran 2021’de, Windows’u piyasaya sürmeden önce işletim sistemi desteğini sonlandıracağını duyurdu. 11.

Bu arada Microsoft, yakın zamanda Windows 7 ve Windows 8.1 için güvenlik güncellemelerini ve teknik desteği 10 Ocak’ta durdurdu. Ek olarak, WebView2 desteği de 10 Ocak’ta sona erdi. Duyuru, Microsoft Edge 109’un piyasaya sürülmesiyle geldi. bu cihazlarda çalışır, ancak herhangi bir güvenlik güncellemesi veya yeni özellik almaz.

Ekim 2022’nin başlarında Google, Windows 7 ve Windows 8.1’de Chrome desteğini 7 Şubat 2023’te sonlandıracağını duyurdu. Windows 8.1 veya Windows 7 çalıştıran PC’ler veya dizüstü bilgisayarlar hatalara, kötü amaçlı yazılımlara veya diğer çevrimiçi güvenlik risklerine karşı savunmasız olacaktır. Cihazlar, şirketin en son güncellemelerini ve özelliklerini de alamayacak.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8