Kabarcık mı, balon yok mu? Dünyanın dört bir yanındaki medya, coşkunun ilk aşamasından sonra, Meta’nın işten çıkarılması ve konseptin iki kez bağlantılı göründüğü NFT’lerin ve kripto para birimlerinin son krizini göz önünde bulundurarak, Metaverse’nin zaten çatı katına çıkıp çıkmayacağını merak ederken, buna inanıyorum. Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda gelecekteki olası gelişmeleri tartışan analistler, teknoloji şirketleri ve danışmanlardanım. “Metaverse, dijital kimliğimizi ve kişisel verilerimizi yanımızda taşıyarak bilgiyi üç boyutlu olarak tüketeceğimiz, internetin yerini alacak, internet sayesinde mal satın alıp finansal ve bürokratik işlemleri yürüteceğimiz altyapıdır. Dijital para birimleri kullanan denetim organlarına ihtiyaç duymadan çalışan merkezi olmayan sistemler, ”diye açıklıyor Accenture’ın Metaverse için Avrupa stratejilerinin başındaki Metaverse’yi Anlamak – Bir İş ve Etik Rehberi kitabının yazarı Nick Rosa. 2025 yılına kadar, bu devrim ortalama küresel gelirde yaklaşık bir trilyon dolarlık bir artış yaratacak.

Büyümeyi yönlendirmek, tam olarak CES’te sunulan yeniliğin evrimi ve yakınsamasıdır, çünkü Rosa, Roblox, Decentraland, The Sandbox ve yakın zamanda ortaya çıkan diğer platformların yüzeyinin ve belki de daha anlamsız katmanının altında, « başkaları da var. dijital kimlik sistemlerini, işlemleri, denetlemeyi, 3D içeriği, güvenliği, ağları yönetin ve yüksek teknolojili hizmet şirketlerine ihtiyaç duyun».

En azından ilk aşamasında “Metaverse’in giriş cihazına bağlı olarak farklı sarmallık tonlarıyla deneyimleneceği” açık olsa da, CES’teki dikkatin bir kısmı ilgili duyulara odaklandı.

Bir yanda sanal gerçeklik kulaklıkları, Sony PlayStation tarafından sunulan PSVR 2 ve HTC’nin her zamankinden daha hafif ve görsel olarak daha ikna edici VIVE XR Elite’i ve 120 derecelik açısıyla Ant Reality Crossfire gibi artırılmış gerçeklik kulaklıkları var. görüş alanı ve klinik ortamda kullanım için Gıda ve İlaç İdaresi onayını yeni alan ve Cisco Webex Hologram ve NVIDIA Omniverse gibi iş paylaşımı ve işbirliği araçları tarafından süpürülen Magic Leap 2.

Öte yandan, Leia Inc. veya Brelyon’unkiler gibi, Light Field teknolojisi ve izleyicilerin gözlerini takip etmek için kameraların kullanılması sayesinde, kullanılmadan inanılmaz derecede gerçek üç boyutlu görüntüler oluşturmayı başaran ekranlar. gözlük. Daha sonra CES’te, Metaverse’nin sadece görüşten çok daha fazlasını teşvik etmesi gerektiğine inananlarla tanıştık: Bhaptics, Owo ve HaptX gibi şirketlerin dokunsal koşum takımları ve eldivenleri zaten olgunlaşmışsa, yenilikçi teknolojiler, OVR Teknolojisinin giyilebilir hoparlörleri ve Aromajoin, sunulan görsel içeriklere göre koku esansları yayıyor gibi görünmektedir.genel-18