Apple Silicon ile hiçbir şey aynı değil. M1’den M2 yongalarına geçiş, önceki Mac yongalarından Apple Silicon’a geçiş kadar büyük bir performans artışı sağlamasa da, yine de giriş seviyesi M2 Mac mini’nin bile çoğu insanın yaptığı şeyi yapmasını sağlamaya yetecek kadar güç katıyor. ihtiyaç.

Geekbench testleri

İşte bazıları Geekbench performans rakamları 2011’den kalma giriş düzeyi Mac mini yapılandırmaları için. M2 sistem verileri, Apple tarafından kullanıma sunulan bir test makinesi tarafından oluşturuldu:

  • 2011 Ortası: 506 tek çekirdekli, 1.262 çok çekirdekli.
  • 2012 Sonu: 570 tek çekirdekli, 1.278 çok çekirdekli.
  • 2014 Sonu: 771 tek çekirdekli, 1.503 çok çekirdekli.
  • 2018 Sonu: 895 tek çekirdekli, 3.183 çok çekirdekli.
  • 2020 sonu Mini M1: 1.715 tek çekirdekli, 7.442 çok çekirdekli.
  • Mini M2 erken 2023: 1.943 tek çekirdekli, 8.916 çok çekirdekli*.

Veriler elbette hikayenin sadece bir kısmını anlatıyor. Ancak net olan şu ki, nesilden nesile, Apple on Intel nispeten mütevazı performans artışları elde etti. Sonra Apple Silicon geldi ve şimdi nesiller boyunca çok daha önemli iyileştirmeler bekleyebilirsiniz.

Söylentilere göre üst düzey Mac mini M2 Pro sistemleri, Apple’ın mevcut Masaüstü Bilgisayarlar Kralı olan Mac Studio ile en azından kıyaslama açısından rekabet ediyor. Ve bu giriş düzeyi Mac’ler, Intel tabanlı iMac Pro ile aynı türden bilgi işlem becerisi sunar. Bu önemli.

Apple, ihtiyacınız olan şeyleri daha iyi yapmak için sistemlerde ince ayar yapmak üzere donanım, yazılım ve (şimdi) işlemci üzerindeki denetiminden yararlanmaya devam ediyor. Bu sürümde, daha hızlı işlemciler ve grafik işlemcilerin yanı sıra çok daha yüksek bellek bant genişliği ve çok daha iyi ortam kullanımı elde edersiniz.

Hangi Mac mini’ye sahibim?

Apple’ın 799 dolarlık Mac mini’sini kullanıyorum. Bu, 599 dolarlık sürümle aynı temel model, ancak iki katı SSD depolama alanı (256 GB yerine 512 GB) ve aynı 8 GB bellekle. Aksi takdirde, 10 çekirdekli GPU’lu 8 çekirdekli bir CPU ve 100 GBps hızında çalışan 24 GB’a kadar birleşik bellek desteği içeren aynı özellikleri sunar.

M1 çipli ilk Mac mini’ye baktığımda bir dizi test yaptım. Bu sefer onları tekrarladım ve yeni mini ona attığım her şeyi halletti; asla mücadele ediyor gibi görünmedi.

Havalıdır, sessizdir, yeteneklidir ve birden fazla müzik parçasıyla çalışırken bile dokunulamayacak kadar ısınmaz. Görüntüleme iyileştirmeleri barizdi: Pixelmator, görüntü geçişlerini önemli ölçüde daha hızlı halletti, Photoshop daha mutluydu ve ben çılgınca ek enstrüman parçaları eklerken GarageBand melodilerini çaldı.

Birkaç ek kriter:

  • Cinebench, 8606 (çok çekirdekli) ve 1.623 (tek çekirdekli) puan verdi.
  • Unigine Heaven 4.0, 1920×1080 piksel çözünürlükte 2.146 puan verdi, ancak bu test Rosetta emülasyonuna dayanıyor ve yerel olarak Apple Silicon’da çalışacak şekilde optimize edilmedi.

Her iki test de, Apple’ın söz verdiği gibi, M1’e kıyasla grafik performansında büyük gelişmeler olduğunu doğruluyor. (Apple %35 daha hızlı GPU performansıyla övünüyordu ve bunu görüyorum.) Bu, örneğin Photoshop’ta dosyaları işlerken %50’lik bir iyileşme bekleyebilirsiniz anlamına gelir. Ayrıca %50 daha hızlı bellek bant genişliği sayesinde uygulamalar arasında hızla geçiş yapacaksınız.

Tüm bu performans 599 dolardan başlıyor – ancak bir klavyeye, fareye ve ekrana ihtiyacınız var. M2 Mac mini, biri 6K’ya kadar olmak üzere en fazla iki ekranı destekler.

Bu da akla başka bir şey getiriyor….

Hepsi bir arada aygıtın devri bitti mi?

Hepsi bir arada sistemleri tercih ettiğim bir zaman vardı ama ben yoluma devam ettim. Onarım pahalıdır, zahmetli bir geri dönüşümdür ve yükseltme yaptığınızda bilgisayarınızla birlikte ekranınızı da kaybettiğiniz için, ayırmalar daha iyi bir çevresel seçim olabilirmiş gibi gelir.

Bilgisayarı yükseltmek ancak klavyeyi, fareyi ve ekranı tutmak mantıklıdır. Ayrıca PC’yi satın alıp gerisini saklayabileceğiniz için yükseltmeleri daha uygun maliyetli hale getirir. Koltuk başına 599 ABD Doları olan Mac mini, bu ihtiyacı doğrudan karşılar. Kıyaslama verilerinin ve anekdot deneyimimin gösterdiği gibi, günlük görevlerin çoğunu gerçekleştirebilen ve aynı zamanda yoğun işlemci gerektiren işler için uygun olan güçlü bir Mac elde edersiniz.

İşletmenizde Mac’lere geçiş yapıyorsanız veya çalışan seçim planlarını uyguluyorsanız, bunların diğer rakip masaüstü bilgisayarlardan çok daha az enerji kullandığını ve ayrıca ekiplerinizin halihazırda kullanmakta olduğu klavyeler, fareler ve monitörlerle uyumlu olabileceğini belirtmekte fayda var. geçiş maliyetleri.

Ölçekte Mac mini çalıştırılması daha ucuz bir bilgisayar olduğundan, işletmeler bu sistemlerde bilgisayarın vat başına gücünü de düşünmelidir. Ayrıca, hafif mobil görevler için bir iPad Air ile birlikte kullanıldığında, bazı bilgi çalışanlarının ihtiyaç duyduğu tek bilgisayar bu olabilir.

Yükseltme ikilemi

M1 Mac mini ile karşılaştırıldığında yeterince büyük bir yükseltme mi?

Dürüst olmak gerekirse, o modelden o kadar etkilendim ki kendimden bir tane satın aldım. Bu zamanlarda? Düşünüyorum çünkü fiyat doğru ve performans M1’de kesin bir gelişme.

Ancak, siz veya ekipleriniz Intel tabanlı Mac kullanıyorsanız, M2 yükseltmeyi kesinlikle haklı çıkarır. Apple’ın Mac geliştirme yol haritası, şu anda 3 nanometre M3 yongaları ile daha fazla gelişme (özellikle enerji kullanımı konusunda) göreceğimizi gösteriyor; bunlar 2024’ün sonlarında Mac mini’ye ulaşabilir ve performansta bir başka sıçrama sağlayabilir.

Sevmeyecek ne var?

En önemsiz eleştiri, Mac mini şeklinin pek değişmemiş olması olabilir – her zaman olduğu gibi aynı küçük gizli kutu (ve muhtemelen kalacak). İkinci bir eleştiri: M2 modelinde yalnızca iki Thunderbolt ve iki USB-A bağlantı noktası bulunur, ancak ek Thunderbolt bağlantı noktalarına ihtiyacınız varsa (daha pahalı ama aynı zamanda daha güçlü) M2 Pro sistemi dört tane sunar.

Üçüncü bir eleştiri, her zaman yüksek olan ek BTO depolama maliyeti ve SSD depolama modüllerini değiştirmenin zorluğu olacaktır. gibi yenilikçi çevre birimlerini kullanmak en iyisi olabilir. Satechi’den olanlar Bu modüler yaklaşım bir kez daha çekirdek sistemi yükseltmeyi daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirdiğinden, herhangi bir ek depolama/G/Ç ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için.

Son M1 Mac mini’nin piyasaya sürülmesinden bu yana gerçekten var olmayan bir eleştiri, çoğu önemli üçüncü taraf uygulamasının artık işlemcide yerel olarak çalışması gerektiğidir. Olmayanlar değiştirilmelidir.

Zorunlu mu yoksa özlemek mi?

Apple’ın Mac mini’si sonunda her zaman olduğu gibi bekleyen bir kuğu olduğunu gösterdi. Hepsi bir arada sistemlerden daha esnek olan ve fiyat odaklı etkisinin çok ötesinde güç sağlayan mini’nin en son geliştirmeleri, onu mevcut M1 Mac kullanıcıları için cazip hale getiriyor, ancak muhtemelen zorunlu değil.

Mini, hâlâ Intel Mac veya Windows PC kullanan ve masaüstü Apple Silicon Mac’e geçiş yapmak isteyen herkes için kesin bir rakip. İş makinelerinin evde kullandıkları makineler kadar iyi olmasını isteyen masa başında çalışan çalışanlara tedarik sağlayan şalterciler veya işverenler için harika bir düşük maliyetli sistemdir.

Ve bu eylemdeki paradigma kaymasıdır. Apple Silicon ile hiçbir şey aynı değil. Apple’ın yeni işlemci mimarisi, Apple’ın gönderdiği her Mac’in hiç görmediğimiz bir hızda gelişiyor şirket önce teslim. Olduğu gibi, bilgisayar endüstrisinin dilini (ve pazar payını) değiştiriyor ve bu yeni başlangıç, Cupertino için daha yeni başladı.

Üst düzey kreatiflerin ihtiyaçları ve mobil Mac’lere yönelik eğilim dışında, bu makinede gerçekten hiçbir taviz görmüyorum. Mac mini M2, çoğumuz için harika bir masaüstü Mac.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13