Kahverengi cüce HIP 21152 B’nin Subaru Teleskobu ve Keck Gözlemevi kullanılarak çekilen dört doğrudan görüntüsü. Ev sahibi yıldız resimlerde maskelenmiştir (sarı yıldız simgeleriyle belirtildiği gibi) ve ona eşlik eden kahverengi cüce daire içine alınmıştır. Kredi: M. Kuzuhara et al./WM Keck Observatory/Subaru Telescope

Hawaii’deki iki Maunakea Gözlemevini (WM Keck Gözlemevi ve Subaru Teleskobu) kullanan bir gökbilimciler ekibi, Hyades Kümesi’ndeki güneş benzeri genç bir yıldız olan HIP 21152’nin yörüngesinde dönen kahverengi bir cüceyi fotoğrafladı.

Sadece 150 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Hyades, Boğa takımyıldızında Dünya’ya en yakın yıldız kümesidir; V şeklindeki deseni çıplak gözle görülebilir. Bu genç yıldız grubu hemen hemen aynı zamanda doğdukları için Hyades Kümesi, yıldızların ve gezegenlerin evrimini incelemek için önemli bir araştırma hedefi olarak gökbilimcilerin dikkatini çekmiştir.

Bu kümede yeni bulunan ve HIP 21152 B olarak adlandırılan kahverengi cüce, Hyades’teki bir anakol yıldızının doğrudan görüntüleme yoluyla keşfedilen ilk doğrulanmış yıldız altı yoldaşıdır. Kütlesi dev bir gezegene benziyor – 22–36 Jüpiter kütlesi arasında.

Masayuki Kuzuhara, “Bu sonuç, dev gezegenlerin ve kahverengi cücelerin atmosferlerini, HR 8799 sistemi ve HIP 21152 B gezegenlerinde görülenlere benzer atmosferik özellikleri nasıl ve ne zaman sergilediklerine bağlı olarak anlamak için önemli bir ipucu sağlayabilir” dedi. Astrobiyoloji Merkezi’nde proje yardımcı doçent ve çalışmanın baş yazarı. “HIP 21152 B’nin astronomi ve gezegen biliminde gelecekteki ilerleme için bir ölçüt olarak önemli bir rol oynaması bekleniyor.”

Ulusal Doğa Bilimleri Enstitüleri (NINS) Astrobiyoloji Merkezi ve Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi (NAOJ) tarafından yürütülen çalışma, Astrofizik Dergi Mektupları.

Kahverengi cüceler, bir gezegen ile bir yıldız arasında kalan kütlelere sahiptir; gezegenlerden daha büyükler ama yıldızlar kadar değiller. Bu yıldız altı nesneler, dev gezegenlerin evrimini ve atmosferlerini incelemek için kullanışlıdır çünkü Jüpiter benzeri gezegenlerin ve daha açık kahverengi cücelerin benzer özelliklere sahip olması beklenir.

Kahverengi cüceler uzayda tek başlarına sürüklenirler veya yıldızların etrafında dönerler. 1995’teki ilk keşiften bu yana binlerce kahverengi cüce bulunmuş olsa da, yoldaş tipi kahverengi cüceler 100 yıldızda yalnızca birkaç sıklıkta nadirdir. Bu nedenle gökbilimciler, kahverengi cücelere yoldaş bulmak için etkili bir yol bulmaya çalıştılar.

Ekip, HIP 21152 B’nin kütlesini, Subaru Telescope’un Extreme Adaptive Optics sistemi (SCExAO) ve Korografik Yüksek Açısal Çözünürlüklü Görüntüleme Spektrografı (CHARIS) ve Keck Gözlemevi’nin uyarlanabilir optikleri kullanılarak çekilen toplam dört doğrudan görüntüyü kullanarak yörüngesini hesaplayarak elde etti. Yakın Kızılötesi Kamerası, ikinci nesil (NIRC2) ile.

Araştırmacılar ayrıca HIP 21152 B’nin atmosferinin “Tip L”den “Tip T” kahverengi cüceye geçişini gösteren kahverengi cüce spektrumlarını da elde ettiler, bu da 1200-1300K sıcaklıkta soğuduğu anlamına geliyor.

İlginç bir şekilde, kahverengi cüce, fotoğrafı iki Maunakea Gözlemevi (Keck Gözlemevi ve Gemini Gözlemevi) kullanılarak çekilen ilk dış gezegen sistemi olan ünlü HR 8799 sistemine benzer bir spektruma sahiptir.

Daha fazla bilgi:
Masayuki Kuzuhara ve arkadaşları, SCExAO/CHARIS* ile Hızlanan Sümbül Güneş Benzeri Bir Yıldızın Yörüngesinde Dönen Bir Yıldızaltı Yoldaşının Doğrudan Görüntüleme Keşfi ve Dinamik Kütlesi, Astrofizik Dergi Mektupları (2022). DOI: 10.3847/2041-8213/ac772f

WM Keck Gözlemevi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Gökbilimciler, 24 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-astronomers-snap-image-brown adresinden alınan Hyades Kümesi’ndeki (2023, 24 Ocak) bir yıldızın yörüngesinde dönen bir kahverengi cücenin ilk doğrulanmış doğrudan görüntüsünü çektiler. -cüce.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1