Élysée Antlaşması’nın 60. yıl dönümü münasebetiyle Almanya ile Fransa arasında 22 Ocak Pazar günü yapılacak zirve toplantısı. Avrupa’nın en büyük iki gücünden hükümetler ve parlamenterler en sıcak güncel konuları tartışmak için bir araya geldi. Aralarında Emmanuel Macron ve Şansölye Olaf Scholz, Enflasyonu Düşürme Yasasına Avrupa’nın tepkisinin çetrefilli konusu hakkında konuştular.

Paris ve Berlin, Ursula Von Der Leyen’in Davos’ta Enflasyon Düşürme Yasasına ilişkin sözlerini destekliyor

Almanya şansölyesinin 2021’in sonunda iktidara gelmesinden bu yana, iki devlet başkanı arasındaki ilişki gözlemciler tarafından genellikle mesafeli, hatta soğuk olarak tanımlandı. Bu yıldönümü, Avrupa Birliği’nin (AB) zayıflayan sütununu güçlendirmek için doğru zamanda geliyor. İki lider, Ukrayna’ya destekleri, egemenlik, Eski Kıta’nın savunması ve özellikle Avrupa’nın Enflasyon Azaltma Yasasına (IRA) gelecekteki tepkisi gibi çeşitli konuları ele aldı.

aynı kategoride

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı’na göre iPhone’un %25’i Hindistan’da üretilecek

Ağustos ortasında Washington’da imzalanan bu 340 milyar avroluk ABD yasası, yeşil enerjilere ve endüstriyel taşınmaya yatırımı teşvik etmeyi amaçlıyor. Özellikle CO2 yakalama projelerini, havacılık sektörü için yeşil hidrojen ve biyoyakıtların geliştirilmesini sübvanse ediyor. Bundan yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan şirketler yararlanabilecek, Avrupalı ​​​​liderler şirketlerin büyük ölçüde ayrılmasından korkuyor.

Bu konuda ilk olarak Emmanuel Macron ve Olaf Scholz desteklediklerini teyit ettiler” açıklama ve savunma hattı Ursula Von Der Leyen tarafından. Avrupa Komisyonu Başkanı geçen hafta Davos Ekonomik Forumu’nda ticaret ortaklarının “ endüstriyel kapasiteleri Avrupa dışına çekmek için agresif bir şekilde “.

Ardından, Fransız cumhurbaşkanı Avrupa’nın müzakere etmesini istiyor ” doğru muafiyetler Amerika Birleşik Devletleri ile. AB, Kanada ve Meksika ile aynı muameleyi görmeyi isteyebilir. İki ülke, Joe Biden liderliğindeki ülke ile Mayıs 2022’de serbest ticaret anlaşması imzaladı.

Emmanuel Macron, Eski Kıta’ya yapılacak yardımın ” kolayca erişilebilir işletmelere. AB ayrıca Dünya Ticaret Örgütü’nden (DTÖ) durumun gözden geçirilmesini talep etme seçeneğine de sahip olacaktır. Alman Şansölyesi bundan böyle bahsetmedi, ” Avrupa Birliği olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kanada ve Meksika gibi yakın komşularından (…) kabul edilemez olandan daha kötü muamele görmeyeceğimizden emin olmalıyız. “.

Bu açıklamaların ötesinde birçok noktaya değinilmemiştir. Özellikle, Berlin’in bir egemen fon yaratmayı reddetmesi. Alman hükümeti, salgın sonrası krizin bıraktığı borç için ek borç yaratmak istemiyor. Ancak Avrupa Komisyonu’nun önerdiği bu plan, İspanya, İtalya veya Yunanistan gibi ekonomik açıdan zor durumdaki ülkelerde kurulan şirketlerin ayakta kalabilmesini veya Atlantik’i geçememesini sağlayacaktı.

Avrupa’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin gerisinde kalmaması için liderlerin, Sam Amca’nın ülkesini gücendirmemek için yeterince güçlü ama ince bir yanıt seçmesi gerekecek.İlk somut önlemler, olağanüstü bir Avrupa Konseyi’nin sonunda açıklanacak. 9 ve 10 Şubat’ta.genel-16