24 Ocak 2023Ravie LakshmananŞifreleme / Gizlilik

Pazartesi günü Meta Platformları, uçtan uca şifrelemenin küresel testini genişletmeye başladığını duyurdu (E2EE) varsayılan olarak Messenger sohbetlerinde.

Meta’dan Melissa Miranda, “Önümüzdeki birkaç ay boyunca, daha fazla insan sohbetlerinden bazılarının uçtan uca şifreleme tarafından sağlanan ekstra bir koruma katmanıyla kademeli olarak yükseltildiğini görmeye devam edecek.” dedim.

Sosyal medya devi, güvenlik özelliği etkinleştirildiğinde kullanıcıları belirli bireysel sohbet dizilerinde bilgilendirmeyi planladığını söylerken, E2EE’yi desteklemek için konuşmaları seçme ve yükseltme sürecinin rastgele olduğunu vurguladı.

Miranda, “Altyapımız ve insanların sohbet deneyimi üzerinde olumsuz bir etki olmaması için rastgele olacak şekilde tasarlandı” dedi.

E2EE’yi açmanın yanı sıra Meta, şifreli sohbet deneyimine tema desteği, özel emojiler ve tepkiler, grup profil fotoğrafları, bağlantı önizlemeleri ve aktif durum dahil olmak üzere daha fazla özellik ekledi.

En son gelişme, özelliği Ağustos 2022’de resmi olarak varsayılan olarak test etmeye başlamasından beş aydan biraz daha uzun bir süre sonra geldi. Bununla birlikte, E2EE’nin yaklaşık yedi yıl önce “gizli konuşmalar.”

Karşılaştırıldığında, WhatsApp zaten kutudan çıkar çıkmaz E2EE’yi etkinleştirmiştir ve Instagram, kullanıcıların E2EE’yi bireysel konuşmalar.

Güvenlik ayarı ayrıca Meta’nın daha kapsamlı “sosyal ağ için gizlilik odaklı vizyon“Bunu doğru yapmak” için ek süre ayırdıktan sonra bu yıl bir noktada Messenger ve Instagram’da kullanıma sunulmayı umuyor.

Hareket, teknoloji devlerinin hizmetlerine şifreleme seçeneklerini dahil etme yönündeki daha geniş bir baskısının ortasında geliyor. Google, geçen ay tanıtıldı RCS tabanlı 100’e kadar kullanıcıyla grup sohbetleri için E2EE Mesajlar uygulaması Android için. Özellik şu anda beta sürümüyle sınırlıdır.

Apple, benzer bir hareketle, iCloud hizmetinde uçtan uca şifrelenmiş (E2EE) veri yedeklemelerine olanak tanıyan iOS, iPadOS ve macOS için Gelişmiş Veri Koruma seçeneğini açıkladı. Twitter doğrudan mesajları için şifreli bir sohbet özelliği şu anda üzerinde çalışılıyor.

siber-2