Amerikalı geliştirici Blizzard Entertainment’ın video oyunlarına artık Çin’de erişilemiyor. 23 Ocak Pazartesi, Amerikan şirketi ile Çinli yayıncı NetEase Games arasındaki ortaklığın sonu oldu. Bu ayrılık, oyunların dağıtımının sonunu işaret ediyordu. World of Warcraft, ocak taşı veya savaş gemisi Orta Krallık’ta. Yerel politika, video oyunu başlıkları sunmak isteyen tüm yabancı şirketlerden sektördeki Çinli bir şirketle ortak olmalarını ister.

Blizzard, Çin’de yeni bir ortak bulmak zorunda kalacak

Blizzard lisanslarının hayranları ve özellikle de World of Warcraft çoğunlukla sunuculara bağlanamamaktan şikayetçiydi. Weibo sosyal ağında, en büyük hayran hesaplarından biri1,9 milyon aboneye sahip, başarısız bir oturum açma mesajının resmini yayınladı.

aynı kategoride

Microsoft, sanal gerçeklik sosyal platformu AltSpaceVR’yi sonlandırıyor

Blizzard, Kasım 2022’de bir basın açıklamasıyla haberi duyurdu: ” İki taraf, bu ortaklığı Blizzard’ın çalışma ilkeleri ve oyunculara ve çalışanlara yönelik taahhütlerine uygun bir şekilde yenileme konusunda bir anlaşmaya varmadı. “. Göre Bloomberg, anlaşmazlıklar fikri mülkiyetin kontrolü ve aynı zamanda milyonlarca Çinli oyuncunun kişisel verilerinin kullanımı etrafında dönüyordu. NetEase çok açgözlü olurdu. Bu bilgi, kullanmak istediği verilerin ilk anlaşmada belirtilenler olduğunu belirten Çinli yayıncı tarafından reddedildi.

Birkaç gün sonra, Amerikalı yayıncı yeni koşullar bulmak için anlaşmasını altı ay daha uzatmak istedi. Teklif, NetEase tarafından ” olarak tanımlanan Ocak ayı başlarında yapılan bir açıklamada iptal edildi. ilişki devam ederken boşanmak. »

Ancak bu 14 yıllık ortaklık her iki şirkete de birçok fayda sağladı. NetEase ise dev Tencent’in ardından Çin’deki en büyük ikinci oyun dağıtıcısı haline geldi. Çinli video oyunu yayıncısı da bu ayrımın etkisini en aza indiriyor. Ona göre bu ortaklık, cirosunun ve kârının yalnızca %10’unu temsil ediyordu.

Blizzard’a gelince, şirket 600 milyondan fazla oyuncunun bulunduğu büyük bir pazara girme fırsatı buldu. Ayrıca yeni bir ortak bularak faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor. Şu an için Orta İmparatorluk, şirketin cirosunun yalnızca %3’ünü temsil edecekti.

Bu çatışmanın ötesinde, oyuncuların sosyal ağlarda ifade ettikleri temel duygu hayal kırıklığıdır. ” Dünyanın her yerindeki World of Warcraft oyuncuları ve Blizzard Entertainment hayranları için gerçekten üzücü bir gün. “bir kullanıcı yazdı.genel-16