Görsel: Shutterstock / Gorodenkoff.

Yedi yıllık Windows 10’un ardından Microsoft, bu ay işletim sisteminin belirli indirmelerinin satışını durduruyor.

31 Ocak, Windows 10 Home ve Professional indirmeleri için satışların son günü olacak. Bu nedenle Microsoft’un amacı, tarihindeki en yaygın kullanılan Windows sürümünün kullanıcı sayısını kademeli olarak azaltmaktır.

Destek bitiş tarihi değişmedi

Karar, işletim sistemi indirmelerine ayrılmış sayfada duyuruldu. Windows 10 Ev hala 145 Euro’ya satılıyor ve Windows 10 Pro 259 avroya. Bu Tom’un Donanımı Microsoft’un notunu ilk gören kimdi?

Halen 14 Ekim 2025 olarak planlanan Windows 10 destek bitiş tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

“31 Ocak 2023, bu Windows 10 indirmelerinin satışa sunulacağı son gün olacak. Windows 10, 14 Ekim 2025’e kadar bilgisayarınızı virüslerden, casus yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yardımcı olan güvenlik güncelleştirmeleriyle desteklenmeye devam edecektir.

Windows 10 en popüler sürüm olmaya devam ediyor

Windows 11 bir yılı aşkın bir süredir piyasada, ancak Windows 10 hala Windows’un en popüler sürümü. Veriler analizlere göre farklılık gösteriyorsa, sonuç aynı kalır.

Göre Aralık 2022 itibarıyla Steam istatistikleri, Windows 10, platform kullanıcıları arasında en popüler işletim sistemidir. Ayrıntılı olarak, Steam kullanıcılarının %96’sı Windows kullanıyor. Bunların %65’i Windows 10, %28’i Windows 11 ve %0,11’i Windows 7 kullanıyor.

onun tarafında, İstatistik sayacı Windows 10’un masaüstü bilgisayarlardaki payının %68 olduğunu tahmin ediyor, Windows 11 için %17 ve Windows 7 için %11,2’dir; ki bu, bir hatırlatma olarak artık Microsoft tarafından desteklenmemektedir.

Microsoft, Windows 11’i zorlamak istiyor

Microsoft zaten Windows 10 sonrası için hazırlanmaya başlıyorsa, bunun nedeni kullanıcılarının Windows 11’e geçmesini istemesidir.

Ancak, Windows’un en son sürümü ücretsiz olsa da, bilgisayarınızın Windows 11’i yüklemek için minimum donanım gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu, birkaç ay öncesine kadar her üç profesyonel bilgisayardan biri için geçerli değildi.

14 Ekim 2025’te Microsoft, Windows 10 için artık güvenlik güncelleştirmeleri, güvenli olmayan güncelleştirmeler veya teknik destek sağlamayacak. O zaman, birçok Windows 10 kullanıcısının Windows 11 ile uyumsuz kişisel bilgisayarları olmalıdır. Bazıları daha sonra Windows’u kullanmaya devam edebilir. Oluşturduğu siber riske rağmen bilinen güvenlik açıkları için yamalar olmadan 10.

Ayrıca Microsoft, Windows 7 Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) programına abone olan şirketler için son yamalarını da ay başında yayımladı. Şirket daha sonra hala Windows 7 kullanan şirketleri önceden yüklenmiş Windows 11 ile yeni donanım satın almaya veya Windows 10 satın almaya teşvik etti.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15