Twitter’ın kitle kaynaklı doğrulama programı Community Notes artık İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki katkıda bulunanlara açık. Twitter hafta sonu, programa yeni bireyler ekleyerek katılımcı tabanını haftada %10 genişlettiğini söyledi. Sosyal medya şirketi, diğer ülkelerden insanları da dahil etme sözü verdi.

Topluluk Notları, kullanıcıların bağlantılar ve raporlar aracılığıyla tweet’lere daha fazla bağlam eklemesine olanak sağlamayı amaçlar. Program, popüler tweet’lerde yapılan iddiaları çürütmek veya düzeltmek için yaygın olarak kullanılıyor.

Twitter, sosyal doğrulama programını geçen yıl ABD’de “Birdwatch” adı altında tanıttı. Eylül ayında Twitter, ABD ara seçimlerinin hemen öncesinde daha fazla katılımcı eklemeye başladı. Bir ay sonra, katkıda bulunanların eklediği notları ABD’deki tüm kullanıcılar tarafından görülebilir hale getirdi.

Elon Musk, Twitter’ı yönetmeye başladıktan sonra, eski Twitter şefi Jack Dorsey’e rağmen “Birdwatch”ın adını “Community Notes” olarak değiştirdi. düşünme “şimdiye kadarki en sıkıcı Facebook adı”. Musk, projenin “Twitter’da doğruluğu artırmak için ezber bozan bir şey.”

Aralık ayında sosyal ağ, Topluluk Notlarını dünyanın her yerinden insanlara görünür kıldığını söyledi. Ancak, katkılar az önce ABD dışındaki kullanıcılardan geldi. Son duyuru ile şirket bunu değiştiriyor. Programa katılmak isteyenlerin Twitter, doğrulanmış bir telefon numarasına ve altı aylık bir hesaba sahip olmalarını istiyor.

Ancak, insanları rahatsız eden bir gereksinim, “Güvenilir ağ sağlayıcısı” dır. Birçoğu, ağlarının uygun olmadığından ve Twitter’ın güvenilir operatörler listesine sahip olmadığından şikayet etti. büyük ihtimal şirkettir SMS tabanlı kimlik doğrulama yoluyla istenmeyen posta hesaplarını kolaylaştıran taşıyıcıları filtreleme. Ancak bu durumda, süreç konusunda şeffaf olması ve istenmeyen e-postaları önlemek için ağ sağlayıcılarıyla birlikte çalışması gerekir.

Geçen hafta, bu notları iOS uygulamasında ve web’de alıntılanan tweet’lerin altında da göstermeye başladı.

Son birkaç ayda Twitter, Topluluk Notları algoritmasında düşük kaliteli notların görünürlüğünü değiştirmek, katkıda bulunanlar için not türüve dengeleyici katkıların etki puanı.

Musk’ın devralınmasının ardından Twitter, güven ve güvenlik ve içerik denetimi üzerinde çalışanlar da dahil olmak üzere binlerce tam zamanlı ve sözleşmeli işi sonlandırdı. Bu, sosyal ağın zararlı içeriği filtreleme ve dolayısıyla, platformda yüksek harcama yapan reklamverenler. Bu nedenle, şirketin doğrulama sorumluluğunu kullanıcılara yükleyen programı zorlaması şaşırtıcı değil.

genel-24