Frank Zappa’nın attığı kötü şöhretli filmde Timothy Carey’nin tarikat liderinin bir takipçisini canlandıran Betty Sturm Dünyanın En Büyük Günahkarı, oğlu William Winckler, Pazar günü Clinton, New Jersey’deki evinde Alzheimer hastalığından öldü. 89 yaşındaydı.

Carey, kendisini diktatör God Hilliard’a dönüştüren bir sigorta satıcısı olarak yazdı, yönetti, yapımcılığını üstlendi ve rol aldı. Dünyanın En Büyük Günahkarı (1962). Film sinemalarda nadiren izlendi ve belki de en çok Zappa bağlantısıyla tanınıyor. Martin Scorsese’nin hayranı olduğu söyleniyor.

2012 yapım belgeselinde günahkar yapma, Sturm, Timothy Carey’nin oğlu Romeo Carey ile röportaj yaptı. Nedeniyle açıkladı Dünyanın En Büyük Günahkarı‘in bir yıllık çekim programı ve mali bir anlaşmazlık, son bir sahne için geri dönmedi, bu yüzden saksafon çalması için fazladan biri devreye girdi.

İspanya ve Almanya’da büyüyen Sturm, 1950’lerin sonlarında Los Angeles’a geldi ve yıllar önce Mary Pickford tarafından kurulan Hollywood Studio Club yurdunda yaşadı. Aktrisler Kim Novak, Jo Anne Worley ve Pat Priest de o sırada orada yaşıyordu.

Oğlunun söylediğine göre Sturm, Alfred Hitchcock’unkileri görmek için Elvis Presley ile çifte randevuya çıkmış. psikopat (1960) bir arabalı girişte, ancak çiftler duş sahnesi sırasında ayrıldı çünkü şarkıcı “ekranda kan görmeye dayanamadı.”

1970’lerin başında Sturm, Disneyland’da park karakterleri için özel peruklar ve saç parçaları sattı – Karayip Korsanları gezintisi için peruk tedarik etti – ve Disney filmlerinde rol alan aktörler için. Oğlu, Disneyland’da Joy Zapata ve Burbank’taki Walt Disney Productions’ta Bob Schiffer ile çalıştığını söyledi.

Ayrıca, 1990’lardan başlayarak reklamlar, filmler ve televizyon için oyuncu rezervasyonu yapan Elizabeth Sturm Yetenek Ajansı’nı da yönetti.

Sturm, Little Rascals/ Our Gang komedilerinde ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere filmlerde rol alan, üretken bir çocuk oyuncu olan ve eğlence avukatı olan Robert Winckler ile evliydi. Yankees’in gururu1962’den 1989’daki ölümüne kadar.

Hayatta kalanlar arasında yapımcı, yönetmen ve romancı olan oğlunun yanı sıra kızı Patricia, damadı Jim ve torunları Michelle ve Robert da var.sinema-2