Planlara aşina olan kişilere göre Spotify Technology SA, maliyetleri düşürmek için işten çıkarma duyurusunda Amazon.com Inc.’den Meta Platforms Inc.’e kadar bir dizi teknoloji şirketine katılarak bu hafta en kısa sürede işten çıkarmalar planlıyor.

Elenecek pozisyonların sayısı insanlar tarafından belirlenmedi. Spotify, Ekim ayında Gimlet Media ve Parcast podcast stüdyolarından 38 çalışanını işten çıkardı. Üçüncü çeyrek kazanç raporuna göre, müzik akışı devinin yaklaşık 9.800 çalışanı var.

Teknoloji şirketleri, pandemi sırasında personel sayılarını artırdı, ancak azalan reklam gelirleri ve sallantılı bir ekonomik görünüme yanıt olarak indirim yapmak zorunda kaldı. Amazon.com, Meta ve Microsoft Corp. son zamanlarda personel azaltımlarını açıklayan en büyük şirketler arasında yer alırken, Google ana şirketi Alphabet Inc. Cuma günü küresel iş gücünün yüzde 6’sından fazlası olan yaklaşık 12.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

Bir Spotify sözcüsü yaklaşan kesintiler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Şirket, 2019’dan itibaren podcasting’e büyük bir taahhütte bulundu. Podcast ağları, oluşturma yazılımı, barındırma hizmeti ve The Joe Rogan Experience ve Armchair Expert gibi popüler şovların haklarını satın almak için bir milyar doların üzerinde para harcadı.

Yine de, yatırımlar yatırımcıların sabrını test etti. Yatırımcılar getirileri ne zaman görmeye başlayacaklarını sorgularken hisse senetleri geçen yıl yüzde 66 düştü. Spotify yöneticileri, Haziran ayında podcast işinin önümüzdeki bir ila iki yıl içinde karlı hale geleceğini söyledi.

© 2023 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8