Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal Pazartesi günü bir konferansta yaptığı konuşmada, iPhone üreticisi üretimini Çin’den uzaklaştırmaya devam ederken, Apple, Hindistan’ın üretiminin yaklaşık yüzde 5’ten yüzde 25’ine kadar olan kısmını şu anda yüzde 7’den karşılamasını istiyor.

“Apple, başka bir başarı öyküsü,” dedi Piyush Goyal, Hindistan’ı rekabetçi bir üretim destinasyonu olarak göstererek. “Üretimlerinin yüzde 5-7’sini Hindistan’da yapıyorlar. Yanılmıyorsam yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyorlar. Hindistan’da üretilen en son modelleri Hindistan’dan piyasaya sürdüler.”

Goyal, Apple’ın hedefe ne zaman ulaşmak istediğini söylemedi. Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cupertino, California merkezli Apple, Hindistan hükümetinin yerel üretime yönelik baskısıyla uyumlu olarak, 2017’de Wistron ve daha sonra Foxconn aracılığıyla ülkede iPhone montajına başladığından beri Hindistan’a büyük bahse girdi.

Kaynaklar geçen yılın sonlarında Reuters’e verdiği demeçte, Foxconn’un Hindistan’daki iPhone fabrikasındaki işgücünü iki yıl içinde dört katına çıkarmayı planladığını söyledi.

Hindistan’ın elektronik ve bilgi teknolojisi bakanı Ashwini Vaishnaw, Pazartesi günü Apple’ın Hindistan’dan ihracatının Aralık ayında 1 milyar dolara (yaklaşık 8.141 crore) ulaştığını tweetledi.

Çin’in COVID ile ilgili kilitlenmeleri ve kısıtlamaları ile Pekin ile Washington arasındaki artan ticaret ve jeopolitik gerilimler, Apple’ın üretimi başka bir yere kaydırma planlarını etkiledi.

JPMorgan analistleri, geçen yıl tüm Apple ürünlerinin dörtte birinin, şu anda yüzde 5’ten 2025’e kadar Çin dışında üretileceğini tahmin ediyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8