Microsoft, ister Windows 11’e yönelik bir güncelleme ister gelecekteki bir “Windows 12” platformu olsun, yapay zeka (AI) konusunda tamamen görünür.

Bu ayın başlarında düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) Microsoft Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay, yapay zekanın “zamanımızın belirleyici teknolojisi” olduğunu ve Windows’un gelecekteki gelişiminde önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Panay, AMD’nin CES açılış konuşması sırasında “Daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor. Endüstrileri dönüştürüyor, günlük hayatımızı pek çok yönden geliştiriyor. Bir kısmını görürsün, bir kısmını görmezsin. Ve şu anda, tam bu anda, bir bükülme noktasındayız. Burası, buluttan uca bilgi işlemin giderek daha akıllı, daha kişisel hale geldiği yerdir ve bunların tümü, yapay zekanın gücünden yararlanılarak yapılır.”

Ayrıca AMD’nin yeni Ryzen 7040 serisi çiplerbir x86 işlemcideki ilk özel yapay zeka donanımını ve bu donanım platformunun Microsoft’un yeni nesil yapay zeka destekli yazılımları başlatmasına nasıl yardımcı olacağını içeren.

amd ces aşama 1 2 AMD

AMD Başkanı ve CEO’su Lisa Su, CES sahnesinde yerel yapay zekaya sahip bir Ryzen çipini gösteriyor.

Windows 11, sistem yönetimi, arama optimizasyonu, konuşma tanıma ve dikte, dilbilgisi düzeltme ve hatta gürültü bastırma ve kamera görüntü işleme gibi medya geliştirici özellikler gibi alanlarda yapay zekanın yerleşik özelliklerine zaten sahiptir. Bununla birlikte, bu özelliklerin çoğu şu şekilde etkinleştirilir: bulut hizmetleri. Örneğin, J. Gold Associates’in baş analisti Jack Gold’a göre, bir Windows masaüstünde Bing aracılığıyla başlatılan aramalar, video ve sesli aramalar, işleme, değişiklikler ve diğer verilerle alaka düzeyi gibi Microsoft bulutunda işlenir.

“Soru şu ki, CPU içindeki bir yapay zeka hızlandırıcı Windows’a otomasyonu ve performansı artırabilecek ne sağlıyor? Bu yapay zeka işlevlerini masaüstünde hızlandırabilirseniz, veriler de yerelse bu işlevleri çalıştırabilirsiniz.” katma.

Şu anda PC’ler sinirsel işleme için ayrılmış işlemciye sahip değiller, bu da onların GPU’da bindirme yapmaları veya ana CPU’da çalışmaları gerektiği anlamına geliyor. Gartner’da araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Stephen Kleynhans, bu durumun Microsoft gibi şirketlerin yerel yapay zeka işleme sınırlarını zorlama konusunda ne kadar istekli olduğunu sınırladığını söyledi.

“Önümüzdeki birkaç yıl içinde, bir AI motorunun PC’lerde yerleşik bir GPU kadar yaygın hale gelmesini bekliyorum.” Tahminime göre, AI geliştirmelerinin çoğu perde arkasında çalışacak ve biz onları doğrudan fark etmeyeceğiz.

Kleynhans, “Bir filmdeki en iyi CGI’nin, seyircinin CGI olduğunu anlamadığı şeyler olduğu sık sık söylenir,” dedi. “Aynı şey yapay zeka geliştirmeleri için de geçerli olacak.”

Koçluk ve teknik destek de yapay zekadan daha fazla güç alacak. Kleynhans, Microsoft, PC OEM’leri ve kurumsal BT gruplarının kullanıcıları desteklemenin devam eden maliyetlerini azaltmak, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek ve muhtemelen güvenliği iyileştirmek için kullanacağını söyledi.

“Kim bilir, belki Cortana geri döner!” dedi.

Bir CPU’da AI işlevselliğine sahip olmanın bir başka avantajı da, daha az veri bant genişliği gerektiren ve sonuçların alınmasında daha düşük gecikme sağlayan daha az işlevin işlenmek üzere buluta boşaltılması gerekmesidir.

Gold ayrıca, “daha sonra kapanıp başka şeyler yapabilen” bulut işlemcilerinde daha az yük anlamına geldiğini söyledi. “Aynı zamanda potansiyel olarak daha az kişisel, hassas bilginin makinenizden ayrılması gerektiği anlamına gelir ve mahremiyete yardımcı olur.”

Gold, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde kullanıcıların Windows 11’de artımlı AI artışlarının yanı sıra uygulamaların ve üçüncü tarafların bunları kullanabilmesi için AI API’lerinin ekleneceğini göreceğine inanıyor.

“Arama bariz bir şey ama aynı zamanda video işleme, doğal dil işleme, makine otomasyonu. Bunların hepsi AI geliştirmeleri için alanlardır, ”dedi Gold. “Belki de yeni nesil yapay zeka destekli Windows 12, Microsoft’un OpenAI’yi satın almaya ve ChatGPT’yi Bing ile entegre etmeye ilgi duyduğuna dair son söylentileri açıklayan daha büyük ana planıdır.”

Microsoft’un uğraşması gereken bir sorun, tüm çiplerin AI hızlandırmasına sahip olmayacağıdır – en azından kısa vadede değil. Ve Windows, alt uç Pentium’dan Intel’deki Core i9’a (ve AMD’deki eşdeğerine) kadar her tür işlemcide çalışmak zorunda olduğundan, şirketin tüm gelişmiş AI özelliklerinin Windows’un tüm sürümlerinde çalıştığından emin olması gerekecek.

Gold, “Birden çok Windows sürümünde farklılaşmaya başlamak istemiyorlar” dedi.

Web trafiği analiz sitesine göre, Ekim 2021’de kullanıma sunulan Windows 11’in kullanımı Aralık 2022 itibarıyla yalnızca yaklaşık %17’ye ulaşmıştı. İstatistik Sayacı. Bu arada Windows 10 kullanımı aynı dönemde %68’e düştü.

(Microsoft geçen hafta açıkladı 31 Ocak 2023’ten sonra Windows 10 Home ve Windows 10 Pro’yu web sitesi üzerinden satışa sunmayı bırakacaktır.)

Kleynhans’a göre Windows 11, PC satışları düşmeye başladığında piyasada olgunlaşmaya başladığı için bazı yönlerden kötü zamanlamanın kurbanı oldu.

“Herhangi bir yeni işletim sistemi sürümünde olduğu gibi, çoğu kişi bunu önce yeni donanım satın alarak alacaktır. İşletmeler ihtiyatlı davranarak bunu erteleyecek ve yeni makineleri bir süreliğine eski işletim sistemine indirecekler” dedi.

Kleynhans, “İyi haber şu ki, çoğu işletmenin ilk planlama ve testlerini tamamladığını ve pilot uygulamalara geçtiğini görüyoruz” dedi. “Önümüzdeki çeyrekte, yeni kurumsal satın almaların çoğunlukla Windows 11 ile birlikte gelmesini ve bu şekilde kalmasını bekliyoruz. BT uzmanları 2025’te bir krizle karşı karşıya kalmak istemiyorlar ve Win 11’i dağıtma konusunda daha proaktif olmaya çalışıyorlar, ancak aceleye gerek yok.”

Mevcut kullanımdan bağımsız olarak, Windows’un gelecekteki sürümleri olacaktır. Kleynhans, herhangi birinin Windows 12 olarak adlandırılıp adlandırılmayacağının Microsoft’un pazarlama bölümünün kaprislerine bağlı olduğunu söyledi.

Ekim ayında Microsoft, işletim sistemi güncellemelerinin ritmini değiştireceğini doğruladı. Her üç yılda bir büyük güncellemeler yapılacak, ancak şirket periyodik olarak ekleyecek Windows 11’deki yeni özellikler ve deneyimlerşirketin “özellik deneyim paketleri” geçmişte. Microsoft, bu daha küçük, daha sık değişikliklerin “An” güncellemeleri olarak adlandırılacağını söyledi.

Kleynhans, “Uzun Süreli Servis ve Sunucu sürümlerinin ele alınma şekli bu olduğundan, bu gerçekten o kadar da farklı veya yeni değil,” dedi. “Bir sürüme genel bir ad takmanın pazar için bir dizi anlamı vardır, ancak çoğunlukla ‘yeni ve geliştirilmiş’ ifadesinin yeni bilgisayarların satılmasına yardımcı olduğu tüketici pazarı için yararlıdır. Kurumsal pazar için yılda bir kez güncellemeler gelmeye devam edecek.”

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13