Microsoft bugün OpenAI ile ortaklığını genişlettiğini duyurdu. İkincisi, şirketten çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım alacak – kesin dolar miktarı açıklanmadı – OpenAI diyor bağımsız araştırmasına devam etmek ve “giderek daha güvenli, kullanışlı ve güçlü olan yapay zekayı geliştirmek” için kullanılacaktır.

OpenAI, anlaşmanın bir parçası olarak kârı sınırlı bir şirket olarak kalacak.

İçinde Blog yazısı, Microsoft, OpenAI’nin AI araştırmasını hızlandırmak ve OpenAI’nin AI sistemlerini tüketici ve kurumsal ürünlerinde dağıtmak ve “OpenAI teknolojisi üzerine inşa edilmiş yeni dijital deneyim kategorileri tanıtmak” için özel süper bilgi işlem sistemlerinin geliştirilmesine ve konuşlandırılmasına yönelik yatırımlarını artıracağını söyledi. Teknoloji devinin Azure bulut platformu, OpenAI’nin özel bulut sağlayıcısı olmaya devam edecek ve startup’ın araştırma, ürün ve API hizmetlerindeki tüm iş yüklerini güçlendirecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada, “OpenAI ile ortaklığımızı, son teknoloji AI araştırmalarını sorumlu bir şekilde ilerletmek ve AI’yı yeni bir teknoloji platformu olarak demokratikleştirmek için ortak bir hırs etrafında kurduk” dedi. “Ortaklığımızın bu sonraki aşamasında, sektörler genelindeki geliştiriciler ve kuruluşlar, uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için Azure ile en iyi yapay zeka altyapısına, modellerine ve araç zincirine erişebilecek.”genel-24