Microsoft, ChatGPT şirketi OpenAI'ye daha fazla yatırım yapacak

Microsoft Şirketi Pazartesi günü daha fazla yatırım yapacağını söyledi OpenAIgeleceğini yeni kurulan şirketlere ve chatbot sansasyonu ChatGPT’nin arkasındaki teknolojiye bağlıyor ve aynı zamanda rakibi Alphabet Inc’s ile daha fazla rekabet için zemin hazırlıyor. Google. Son zamanlarda yapay zekada (AI) bir devrimin habercisi olan, Microsoft OpenAI’de yaklaşık dört yıl önce yaptığı bir iddia üzerine inşa ediyor. 2019’da Elon Musk ve yatırımcı Sam Altman tarafından ortaklaşa kurulan girişim için 1 milyar dolar ayırdı ve o zamandan beri diğer destek biçimlerinin yanı sıra OpenAI teknolojisine güç sağlamak için bir süper bilgisayar inşa etti.

Bir blog gönderisinde Microsoft, “Bugün, bu avantajların dünyayla geniş çapta paylaşılmasını sağlamak için AI atılımlarını hızlandırmak için çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım yoluyla OpenAI ile uzun vadeli ortaklığımızın üçüncü aşamasını duyuruyoruz.”

Bir Microsoft sözcüsü, daha önce bazı medya kuruluşlarının 10 milyar dolar olacağını bildirdiği yatırımın koşulları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Microsoft, yalnızca bir metin isteminden neredeyse her tür içeriğin nasıl oluşturulacağını geniş verilerden öğrenebilen üretken yapay zeka adı verilen teknoloji aracılığıyla iki şirketi ön planda tutmak için daha da fazla kaynak ayırıyor. Komut üzerine nesir veya şiir üreten OpenAI’nin ChatGPT’si, geçen yıl Silikon Vadisi’nde büyük ilgi gören başlıca örnek.

Microsoft geçen hafta, OpenAI makineler için insan benzeri zeka yaratmaya devam ederken, bu tür yapay zekayı tüm ürünlerine aşılamayı hedeflediğini söyledi. Microsoft, OpenAI teknolojisini, yıllardır ilk kez endüstri lideri Google’a potansiyel bir rakip olarak tartışılan arama motoru Bing’e ekliyor.

Geniş çapta beklenen yatırım, Microsoft’un, daha önce anlatılan konuya aşina bir kişi olan ve şu anda bu bahar için kendi açıklamasını yapmayı planlayan önemli yapay zeka araştırmalarının mucidi Google ile rekabete nasıl kilitlendiğini gösteriyor.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9