Düzenli LinkedIn kullanıcıları için, ChatGPT fenomenine ayrılmış bir gönderiyle karşılaşmak önemsizdir. Yaratıcısı olan OpenAI, değerli verileri test etmek ve toplamak için meraka güvenebilir.

Vızıltı ve aldatmacanın ötesinde, yapay zekaya adanmış derinlemesine yayınlar nadirdir. Yves Caseau’nunki de onlardan biri. Michelin’in CIO’su ve baş dijital sorumlusu, bir aydır ChatGPT ile ilgileniyor.

LLM, “basit ve naif” ama etkili

Bu deney dönemi, formüle etmesine izin verir. beş sonuç yapay zeka, teknikleri ve uygulamaları üzerine. Böylece, “geniş dil modeli”ne dayalı olarak, ChatGPT sistemi daha karmaşık ve semantik algoritmaların yerini alır.

DSİ’nin altını çizdiği gibi, ilkesi “bir sonraki olası kelimenin tahmini”nden ibarettir. Özetler üretmek için “dikkat çekici” olan OpenAI’nin algoritması, “basit ve naif bir algoritma olduğu için çok daha etkileyici”.

Yves Caseau, ChatGPT ve performansının ikinci bir gözleme izin verdiğine inanıyor: Algoritmanın kendisinin karmaşıklığından önce gelen eğitim setinin boyutunun önemi.

Çevirideki modellerin zaten belirttiği gibi, “Büyük hacimli veriler üzerinde eğitilmiş basit algoritmalar, daha küçük öğrenme korporasına sahip karmaşık algoritmalardan daha iyi sonuç verir” diye hatırlıyor.

Gelecek Vaat Eden Hibrit Yapay Zeka

Michelin yöneticisi ayrıca ChatGPT’yi hibrit yapay zekaların gücünün bir örneği olarak görüyor. Bu nedenle, OpenAI sistemi gücünü LLM ve takviyeli öğrenme kombinasyonundan alır.

“Daha yolun başındayız, daha karmaşık hibritleşmeler bulacağız” diye öngörüyor. Bununla birlikte, ChatGPT’nin gerekli bilgilere sahip olmadığı için icat etme eğilimi gibi zayıf yönleri de vardır.

CDO, “Yaratıcı bir kullanım (bir metin / şiir icat etmek) için mükemmel, ancak bir soru veya sentez için tehlikeli, çünkü tam olarak chatGPT gerçek gibi görünen sahte ürünler üretiyor”, bu nedenle CDO’yu değerlendiriyor.

Bu sınırın, bu teknolojinin profesyonel kullanımları için doğrudan bir etkisi vardır. Yaratıcı olmadıkları sürece, ki bu sahtekarlıkları hariç tutar, kullanıcının ChatGPT’yi “bilişsel asistan” olarak kullanmak için “yetkin” olması gerekir.

ChatGPT’nin sınırları vardır

Bu nedenle, araç aracılığıyla kod oluşturmak, kullanıcının yazılım geliştirmede uzmanlaşmasını gerektirir. Ek olarak, AI’nın hata oranını azaltmak için, onu büyük konuları ele almak için kullanmak daha iyidir.

Neden? Niye ? Yves Caseau, “geniş kapsamlı” sorularda “öğrenme külliyatı mutlaka alakalıdır” diye açıklıyor. Öte yandan, “dar/kesin sorularda çabuk yanılır”.

Bu sonuç, öğrencilerinin “GPT kopya çekmesini” önlemek isteyen öğretmenler için de bir tavsiye niteliğindedir. Gerçekten de, “orijinal bir analiz gerektiren sorular, onu devre dışı bırakmayı mümkün kılar”.genel-15