Messenger’ın E2EE sohbetleri, çevrimiçi konuşmalarınızı Facebook’un kendisi de dahil olmak üzere üçüncü taraflardan gizler. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin ve bilgisayar korsanlarının gönderip aldığınız mesajlara erişmesini zorlaştırır. WhatsApp zaten varsayılan olarak E2EE’ye sahiptir ve Instagram, insanların açılmasına izin verir Bireysel konuşmalar için E2EE.

Daha önce Meta, şifreli sohbetleri özelleştirmek için herhangi bir yol sunmuyordu. Gizli bir sohbete geçer geçmez (veya girer girmez), tüm özelleştirme seçenekleri kayboldu ve düz beyaz bir arka planda sohbet etmeye bırakıldınız. Ancak Meta artık bu özelleştirme özelliklerini şifreli sohbetlere taşıdığına göre, konuşmalarınızın daha az sıkıcı görünmesini sağlamak için statik renk ve gradyan olanlar da dahil olmak üzere temalar ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca E2EE sohbetlerinde tüm emoji tepkilerine erişebilecek ve hızlı tepki tepsisini özelleştirebileceksiniz. Meta, grup profil fotoğrafları ayarlama, aktif durum simgelerini ve bir bağlantının sizi nereye götürdüğü hakkında size daha fazla bilgi gösteren bağlantı önizlemelerini görüntüleme yeteneği ekliyor. Android’de Messenger kullanıyorsanız, E2EE sohbetleri için diğer uygulamalardayken etkin sohbetlere hızlı erişim sağlayan “baloncuklar” özelliğini de kullanabilirsiniz.

Bu, Meta’nın varsayılan olarak E2EE’yi piyasaya sürmeye çalıştığı sırada gelir. Meta, geçen Ağustos ayında varsayılan E2EE’yi test etmeye başlarken, şimdi bu testi önümüzdeki “birkaç ay” içinde daha fazla kullanıcıya genişletiyor. Kaç kişinin erişebileceğini söylemiyor, ancak şirket, sohbetleri yükseltildiğinde insanları “bireysel sohbet dizilerinde” bilgilendireceğini söylüyor. Şu anda, Messenger’da E2EE’yi açma seçeneği her sohbetin ayarlarında gizlidir ve nereye bakacağınızı bilmiyorsanız bunu bulmak o kadar da kolay değildir.

genel-2