Kripto para ödünç verme firması Nexo, ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) tarafından, düzenleyicilerin kripto endüstrisini çökertmeye yönelik son çabalarının bir parçası olarak, kayıt dışı menkul kıymetler sunduğu ve sattığı için yaptırıma tabi tutuldu. Bir SEC aracılığıyla duyurulur basın bülteni 19 Ocak’ta Nexo, yatırılan kriptodan getiri vaat eden bir kripto para ödünç verme ürünü olan Faiz Kazanma Ürünü (EIP) teklifini ve satışını kaydetmediği için 45 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

SEC’in emrine göre Nexo, Haziran 2020 civarında EIP’yi sunmaya başladı ve ürünü yatırımcıların kripto varlıklarından faiz kazanmaları için bir araç olarak pazarladı. Ajans, Nexo’nun yatırımcılarının kripto varlıklarını, EIP yatırımcılarına faiz ödemelerini finanse etmek ve kendi işi için gelir elde etmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullandığını iddia ediyor. Sipariş, EIP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırır ve Nexo’nun ürünü olduğu gibi SEC’e kaydettirmediğini tespit eder.

SEC Başkanı Gary Gensler, “Nexo’yu, yatırımcıları korumak için tasarlanan temel ifşa gerekliliklerini atlayarak, halka arz etmeden önce perakende kripto ödünç verme ürününü kaydetmemekle suçladık” dedi. “Zamanla test edilmiş kamu politikalarımıza uyum bir seçim değildir. Kripto şirketlerinin uymadığı durumlarda, onları sorumlu tutmak için gerçekleri ve kanunları takip etmeye devam edeceğiz.”

Nexo, hatasını kabul etmemiş veya SEC’in bulgularını reddetmemiş olsa da, şirket SEC’e 22,5 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti ve artık EIP’yi ABD’li yatırımcılara sunmayacak, ayrıca sunduğu tüm ürün ve hizmetleri aşamalı olarak kaldıracak. Birleşik Devletler. Nexo, eyalet düzenleyicileri tarafından benzer ücretlerin ödenmesi için ayrıca 22,5 milyon dolarlık para cezası ödeyecek.

BlockFi, faiz programıyla ilgili benzer suçlamalarla geçen yıl 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Nexo’nun Kurucu Ortağı Antoni Trenchev, “Nexo’nun ABD ile ilişkileri hakkındaki tüm spekülasyonlara kesin bir şekilde son veren bu birleşik karardan memnunuz” dedi. Bir açıklamada. “Artık en iyi yaptığımız şeye, yani dünya çapındaki hedef kitlemiz için kusursuz finansal çözümler oluşturmaya odaklanabiliriz.”genel-2