Ron Gilbert ve Return to Monkey Island sayesinde, klasik macera oyunları küçük bir geri dönüş yapıyormuş gibi geliyor. Grim Fandango, Broken Sword, Blade Runner – işaretle ve tıkla türü, 90’ların en iyi oyunlarından bazılarına sahiptir. Hepsi, ilk olarak 1987’de piyasaya sürülen ve devasa bir oyun dünyası, ciddi şekilde zor bulmacalar ve birden fazla çözüm bulma seçeneği ile macera oyununu ileriye taşımaya yardımcı olan Shadowgate’e borçludur. 2014’te Steam ve GOG için yeniden piyasaya sürülen ilk Shadowgate, oyunun ilk lansmanından yaklaşık 35 yıl sonra şimdi tam bir devam oyunu alıyor.

Beyond Shadowgate şu anda yönetmen Dave Marsh da dahil olmak üzere eski Shadowgate geliştiricilerinden oluşan küçük bir stüdyo olan Zojoi tarafından geliştiriliyor. Marsh’a göre, ilk oyundan dört kat daha büyük olan Beyond Shadowgate, “modern kolaylıklarla birlikte o retro tarza sahip olacak şekilde tasarlandı.” Daha fazla bulmaca, daha fazla oda, daha fazla NPC ve birçok benzersiz ölüm var, ancak hepsi daha parlak, daha keskin görseller ve hızlı seyahat gibi özelliklerle güncellendi.

“Daha önce görülmemiş işaretle ve tıkla macerasının orijinal tasarımı, kasada geçen 30 yıldan sonra hayata geçiriliyor.” diyor Zojoi. “Oyun, orijinal 8-bit hit Shadowgate’in tasarımcıları ve önde gelen bir 8-bit macera stüdyosu tarafından yaratılıyor.

Shadowgate’ten dört kattan daha büyük bir hikayeye sahip olan Beyond Shadowgate, 8 bitlik konsol versiyonuyla aynı görünümü ve hissi yakalarken modern tasarım hassasiyetlerini de içeriyor. Nihai Shadowgate devam oyunu için hazırlanın.”

A Kickstarter Beyond Shadowgate’in geliştirilmesine yardımcı olacak kampanya, destekçilerin oyunun ilk 16 bulmaca odasının kısa bir demosuna erişmesiyle 18 Şubat’ta başlayacak. Eski oyunlarınızı özlediyseniz ve o nostaljinin bir kısmını yeniden yakalamak istiyorsanız, göz kulak olmanız gereken oyun bu olabilir.

Alternatif olarak, diğer bazı harika PC bulmaca oyunlarına veya belki de 2023’te sabırsızlıkla bekleyebileceğimiz diğer en iyi oyunlardan bazılarına göz atın.oyun-2